AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, konuk olduğu televizyon programında günü birlik evler hakkında görüşlerini paylaştı. Başkan Kaan Kavaloğu, son dönemlerde gündeme gelen konu hakkında verdikleri çabanın sonuçlarını almaya başladıklarını söyledi.

Son dönemde gündem oluşturan günübirlik konaklama kapsamında küçük ve orta ölçekli otellerin oldukça etkilendiğini dile getiren Başkan Kavaloğlu, “Sonuçta 30 yataklı bir otel bile olsa vergilere tabii oluyor. Bu anlamda evlerdeki bağımsız hareket etme durumu bizleri rahatsız etti ve bunun bir kanuna bağlanması için çaba gösterdik. Bunun da sonuçlarını alıyoruz” diye konuştu.

‘SADECE TÜRKİYE’NİN SORUNU DEĞİL’

Bu konuda önemli olanın denetim mekanizması içerisinde ve kanuna bağlı olarak yapılmasını sağlamak olduğunu söyleyen Başkan Kavaloğlu, “Aslında bu sadece Türkiye’nin problemi değil, tüm dünyada oluşan bir problem. Airbnb diye adlandırılıyor, biz de buna günübirlik konaklama diyoruz. Bu konuda İspanya’da da Portekiz’de de Amerika’da da İtalya’da da bu problem var. Bu turizmin parçası haline geldi. Biz de günübirlik konaklama arzusu içerisinde olan turiste ‘hayır’ diyecek pozisyonda değiliz ama bunun bir kanun çerçevesi içerisinde olması ve denetlenmesini arzu ediyoruz” ifadesinde bulundu.

Başkan Kavaloğlu, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, paydaş bakanlıklarla ile birlikte bir kanun metni içerisinde uzlaştı. Zannediyorum ki yıl sonuna kadar bunun maddelerinin biz otelciler ve sivil toplum kuruluşları ile de paylaşılacağını düşünüyorum. Sonrasında ise bir kanun olarak çıkacak” dedi. HABER/AYSU DURSUN