Neymiş, konut kiralarında yüzde 25'lik zam uygulaması Temmuz ayında sona erecekmiş. Peki ne olacakmış, kira zammında enflasyon baz alınacakmış. Dolayısıyla kirada yeniden TÜFE dönemi başlayacakmış. Ekonomi yönetimi, yüzde 25'lik kira zammının devam etmesi için bir neden göremediğini buyurmuş ve devam etmesi yönünde bir çalışma olmadığını duyurmuş. Yani bunun meali, ev sahibi konutuna keyfine göre mi zam yapacak? Karar, kiracıların korkulu rüyası oldu. Zira enflasyon baz alındığında kiralar fahiş rakamlara ulaşmaz mı? Hani soralım dedik de.

***

Haydi, filmi biraz başa saralım, konut kiralarında yasal olarak yüzde 25'lik zam sınırı iki yıldır devam ediyordu. Ha, kiracı ve ev sahibi arasındaki anlaşmazlıklara çözüm olmuş muydu hayır ama kiracının bir yasal güvencesi veya yasal hakkı vardı. Amma velakin ekonominin patronu, konut kiralarında iki yıldır devam eden yüzde 25 artış sınırının devam etmesi için bir neden görmediğini açıklamış. O zaman soru şu, 1 Temmuz sonrasında konut kiralarında sınır kalkınca ne olacak? Ev sahibinin keyfine mi kalacak? Hayır, denilen o ki yasa devreden çıkacak, 12 aylık enflasyon ortalamasına göre kira zammı yapılacakmış, 2 yıl öncesine dönüş. İki adım ileri, bir adım geri misali.

***

Konut kira zammında eskiye dönülecekmiş dedik ya, karar elbette kiracıları üzdü 'eyvah daha da eyvah' cümlesiyle. Kiracılar sosyal medyada veya avukat bürolarında sorularına yanıt mı diyelim, çözüm mü diyelim cevap aramaya başladı bile. Onların merak ettikleri, 5 yılını dolduran ve kira kontratı olan ev sahipleri kira tespit davası açabilirler mi? Hani bir de arabulucu sistemi vardı ya, ev sahibi ile kiracı arasındaki sorunu arabulucu çözebilecek mi? Soru çok yanıt ehh, kiracıya yeni zam yükü. Temmuz ayına da şunun şurasında ne kaldı ki? İçime bir kurt düştü, ben de kentsel dönüşüm nedeniyle ev sahipliğinden kiracılığa terfi edeceğim de üzerinize afiyet.

***

Yemin olsun her konuda hesaplar şaştı. Alın işte, duydunuz değil mi ‘sağlıkta uzaktan muayene dönemi’ başlıyormuş. Kamu hastanelerinde artık uzaktan muayene yapılabilecekmiş. Günde sadece bir kez yapılabilecek olan uzaktan muayenelerin ücretini ise pek tabi SGK karşılayacakmış. Kamu hastanelerinde randevu krizi için önce Onaylı Randevu Sistemi, şimdi de uzaktan muayene dönemi. Hastalar artık uzaktan muayene için Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden randevu alacakmış. İyi de doktor uzaktan kumandayla(?) nasıl muayene ve tedavi edecek ki? Uygulama başlayacağına göre vardır bir sebebi hikmeti. Neyse canım hiç yoktan iyidir. Sağlıklı günler diliyorum.