Ülkemizde geçtiğimiz sene yaşanan depremlerin ardından Alanya’da eğitimlerine devam etmeye gelen tek yumurta ikiz kardeşlerin yurtta birlikte uyumalarına karşı şikayet gelmesi üzerine yurttan atılması konusunda tepkiler devam ediyor. Antalya Adliyesi önünde konuyla ilgili basın açıklaması yapan Veli-Der Antalya Şube Yönetim Kurulu adına Tülin Koç, Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere şikayette bulunduklarını açıkladı.

İVEDİLİKLE SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

Yapılan basın açıklamasında konuşan Veli-Der Antalya Şube Başkanı Tülin Koç iddiaların kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Antakya'da depreme yakalanan ve 4,5 saat boyunca göçük altında kalan 16 yaşındaki Kick Boks da kendi yaş gruplarında Dünya birincisi ve dünya üçüncüsü olan Türkiye’yi uluslararası arenada başarılı bir şekilde temsil eden sporcu tek yumurta ikizi depremzede kız kardeşler, okula devam edebilmek için kayıtlarını Alanya Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi'ne aldırıyor, aynı okulun yurdunda da konaklamaya başlıyorlar. Babanın aktardığına göre çocuklardan biri göçük altında kalmanın korkusuyla kardeşiyle aynı yatakta uyumaya başlıyor. Öğrencilerden biri birlikte uyuyorlar diyerek ikizleri yurt yönetimine şikayet ediyor. Yurt rehber öğretmeni çocukların durumunu analiz etmek yerine "siz eşcinselsiniz" diyerek suçluyor. Daha sonrada Yurt Müdür Yardımcısı babasını arayarak "Kızlarının eşcinsel olduğunu, okulda ve yurtta kızların istenmediğini, kızların kayıtlarını almasını söylüyor.15 Aralık akşamı yönetim, öğrencileri hiçbir gerekçe göstermeden yurttan atıyor. Öğrenciler o geceyi babalarının bir tanıdığının evinde geçiriyor. 5 Ocak tarihinde Okul Müdürü çocukları disipline sevk ettiklerini babanın gelip kayıtlarını almasını istiyor. Çocuklar yaklaşık 40 gündür psikolojik baskı altında. Görünen o ki; göçük altında 4,5 saat kalan sonrasında yaşama tutunmaya çalışan çocuklarımız gerekli psikososyal destek alamadıkları ve hala kendilerini güvende hissedemedikleri için birlikte uyuma ihtiyacı hissediyorlar. Çocuğun üstün yararı gereği iddialar kabul edilemez olup, savcılık tarafından ivedilikle soruşturma başlatılması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Açıklamasında kamu kurumlarının verdiği hizmetlerden biri olan, devlete bağlı öğrenci yurtlarından çocukların hukuka aykırı olarak ilişiklerinin kesilmesi de TCK 113/1.b uyarınca mevzuata aykırılık teşkil etmekte olduğunu vurgulayan Başkan Tülin Koç, “Söz konusu iddialar, anayasaya da aykırılık teşkil etmekte olup, cebir kullanmak koşulu ile anayasanın ihlali söz konusudur. Şöyle ki; Anayasa mad. 41. Uyarınca devlet çocukların üstün yararını karşılamakla mükelleftir, lakin iş bu olayda Anayasa mad. 42/1 “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.” Hükmünün açık bir şekilde cebir kullanarak ihlali söz konusu olup, sorumluların tespit edilerek TCK 309/1 uyarınca haklarında soruşturma başlatılması gerekmektedir. Bu olayda gerek asli gerek ise de dolaylı olarak bulunan şahıslar görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle TCK 257/1 uyarınca görevi kötüye kullanma suçunu işlemişlerdir. İlgili kanun hükümlerince şahıs veya şahıslar hakkında aynı şekilde soruşturma açılması önem teşkil etmektedir” açıklamalarına yer verdi. Başkan Tülin Koç, yasalar gereği sorumlularla ilgili Veli Der Antalya Şubesi olarak gereğinin yapılasını beklediklerini ve olayın takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi. HABER/AYSU DURSUN

Editör: Uğur Keskin