Antalya’nın 19 ilçesi içerisinde merkez ilçelerinde biri olan Muratpaşa ilçesi, Antalya’nın en eski yerleşim yeridir. Farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölge Antalya’nın ilk kent yerleşimi sayılan ve günümüzde Kaleiçi olarak anılan semti de içinde barındırır. 20 kilometre sahil kıyı bandı bulunan Muratpaşa' nın güneyinde Akdeniz, kuzeyinde Kepez ilçesi, batısında Konyaaltı, doğusunda da Aksu yer almaktadır. 2022 yılında yapılan sayıma göre Muratpaşa'nın nüfusunun 526.293 kişiden oluştuğu bilinmektedir.

İSMİNİ MURATPAŞA CAMİ'NDEN ALDI

Muratpaşa ilçesi adını ilçesi ismini Kızılsaray Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, aynı zamanda ilçenin en eski yerleşim yerleri arasında bulunan Tahılpazarı mahallesi, Balbey mahallesi, Muratpaşa mahallesi gibi mahallelerin de ortasında bulunan Muratpaşa Camii'nden (1570) alır.

Antalya’nın Merkez ilçesinde bulunan Murat Paşa Cami, şehirde gezmenizi önerdiğimiz yerlerden biridir.

Caminin kim tarafından yapıldığı ilk başlarda kesin olarak bilinmiyordu. Sadrazam Kuyucu Murat Paşa tarafından yapıldığı tahmin edilen cami, son elde edilen verilere göre Karaman Beyi Murat Paşa tarafından inşa edildiği kanıtlanmıştır.

 

Cami ise adını yapının banisi Karaman Beyi Murat Paşa'dan almıştır.İlçeye ismini veren Murat Paşa Cami’nin mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Etkileyici bir taş işçiliğine sahiptir.

 

Kaynak: Haber Merkezi