Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün yatırım planlaması kapsamında Fen İşleri Müdürlüğü mahallelerin hizmet taleplerini karşılıyor. 
Bu kapsamda Düdenbaşı, Habibler, Çankaya ve Erenköy mahallelerinde kaldırım düzenlenmesi çalışması başlatıldı.
İlçe sakinlerini kaliteli kamusal yaşam alanlarıyla buluşturmayı hedefleyen kaldırım hizmeti, 4 mahallede sıcak asfalt ile altyapı çalışmaları tamamlanan cadde ve sokakların her iki yönündeki yaya yollarında gerçekleştiriliyor.
Kaldırım yatırımında 96 bin m2 kilit taşı ve 59 bin metre (m) bordür kullanılıyor.   

DÜDENBAŞI’NA 20 BİN M2 PARKE KALDIRIM

Fen İşleri Müdürlüğü, Düdenbaşı Mahallesi’nde doğalgaz boru hattı ve elektrik iletim hatlarının yer altına alınması çalışmalarından dolayı bozulan kaldırımları da yeniliyor. Bu kapsamda ilk olarak kırılan, hizmet veremez hale gelen kilit taşları söküldü.  Bu taşlar, kamyonlar aracılığıyla belediyenin geri dönüşüm tesisine taşındı.
Kırık taşlardan temizlenen ve ortalama genişliği 150 cm olan yaya yollarının kilit taşı ve bordür imalatı yapılıyor. Kaldırım çalışması. 2310, 2317, 2324 ve 2306 sokaklarda tamamlandı. Bu sokaklarda, 10 bin m2 kilit taşı ve 8 bin m bordür yapımıyla emniyetli ve rahat yürüyüş yolu oluşturuldu.

Kepezden 4 Mahalleye Konforlu Yaya Yolu 2

KALDIRIMDAN SONRA ASFALT

Düdenbaşı Mahallesi’nde, 2333, 2344 ve 2337 sokaklarda ise kaldırım çalışması sürüyor. Bu sokakların kaldırımın inşasında 10 bin m2 kilit taşı, 7 bin m bordür taşı kullanılıyor. Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri, Düdenbaşı Mahallesi’nde kaldırımı yenilenen yolların sıcak asfaltının önümüzdeki aylarda yapılacağını ifade ettiler.  

Kepezden 4 Mahalleye Konforlu Yaya Yolu 3

ÇANKAYA’YA 30 BİN M2 KALDIRIM HİZMETİ

İmara uygun şehirleşme süreci tamamlanma aşamasına gelen Habibler, Çankaya ve Erenköy mahallelerinde sıcak asfaltı yapılan cadde ve sokaklar da kilit taşlı kaldırımlarla buluşturuluyor. Çankaya Mahallesinde 6422, 6424,6225, 6415, 6410, 6442,6447 ve 6448 sokaklarda tamamlanan kaldırım çalışması Barış Manço Bulvarı’nda devam ediyor. Bu mahalledeki kaldırım çalışmasının rakamsal boyutu ise 30 bin m2 parke taşı ve 20 bin metre bordür taşı.

Kepezden 4 Mahalleye Konforlu Yaya Yolu 4

ERENKÖY’ÜN YAYA YOLLARI DA GÜZELLEŞİYOR

Fen İşleri Müdürlüğü, Erenköy Mahallesi’nin doğal gaz boru hattı ve sıcak asfalt çalışması sona eren sokaklarını da kaldırım yatırımı programına aldı. Mahallede, 4851, 4854, 4860 ve 4862 sokaklarda, 18 bin m2 parke kaldırım, 14 bin metre bordür uygulamasıyla şehir estetiğine uygun, güvenli ve rahat yaya yolu oluşturuluyor.  

HABİBLER’E ASFALTTAN SONRA KALDIRIM

Habibler Mahallesi’nde sıcak asfalt kalitesiyle buluşturulan 5554, 5550 ve 5557 sokaklarda da kaldırım çalışması başlatıldı. Bu sokaklarda 28 bin m2 kilit taşı ve 20 bin metre de bordür çalışması gerçekleştiriliyor. Kaldırım yatırımı, gecekondudan modern konutlara dönüşümün sürdüğü Habibler Mahallesi’nin, modern şehir kimliğine kavuşmasına katkı sağlaması bakımından önem taşıyor. 

MAHALLELERİN KENT ESTETİĞİ GÜZELLEŞİYOR

Kepez Belediyesinin, 4 mahallede gerçekleştirdiği 96 bin m2 büyüklüğündeki kaldırım yatırımıyla yaya yolları güvenli ve konforlu hale gelirken, şehrin kamusal alanlarına da estetik bir güzellik kazandırılıyor.  
Tekerlekli sandalye kullanan bireyler için kaldırımların giriş kısımlarına eğimli rampalar yapılıyor.
Mahallelerin imara uygun şehirleşmesine katkı sağlayan kaldırımlar, aynı zamanda ilçe sakinlerine güvenli ve rahat yaya ulaşımı imkanı da sunuyor.
Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri, Başkan Mesut Kocagöz’ün yatırım programı dahilinde kaldırım, asfalt, altyapı ve üstyapı çalışmalarının devam edeceğini dile getirdiler. 

Kaynak: Haber Merkezi