Ankara enflasyonda düşüş mesajları veriyor, vatandaş ise 'neden hissetmiyoruz' diye soruyor. Zira TÜİK başka söylüyor, ENAG başka, sokak ise bambaşka. Öyle ya, TÜİK'in rakamlarına göre maaş zammı alacak olan vatandaşın, enflasyon hesaplamaları arasındaki fark açılınca, kafası değil ama enflasyon hesabı da şaşıyor. Sonrasında da 'enflasyon iniyorsa neden hissetmiyoruz' diye sorgu sual ediyor. Bu arada Haziran enflasyonunun düşük çıkmasının nedenleri ile ilgili görüş belirten ekonomistler, “Kamu zamları Temmuz'a ertelendiğinden, Haziran enflasyonu düşük çıktı. Bir aylık değere bakıp bunu trend olarak görmek sağlıklı değil” diyor. Haydi, şimdi siz söyleyin millet kime, nasıl ve neye inansın?

***

Yani kamu zamları Temmuz'a bırakılmış, Haziran enflasyonu düşük çıkmış öyle mi? TÜİK bayağı bir mesai harcamış, eh vardır bunun da bir sebebi hikmeti! Ekonomi yönetimi 'düşüş trendi başladı' dese de ekonomistler vergi ve harç zamlarının Temmuz enflasyonunda artış yaratmasını bekliyormuş. Millet enflasyonla mücadeleye devam. Bir numaralı gündemi ekonomi olan vatandaşın şikayeti ekonomi, artı enflasyon, eşittir hayat pahalılığı. Akaryakıta akşamdan sabaha gelen akıl almaz zamlar, doğrudan çarşı pazara yansır olmuş. Ankara her ne kadar “Fiyat istikrarını sağlamak önceliğimizdir” dese de enflasyon denen bu kâbus, tüketiciye fiyat algısını dahi unutturmuş. Hiç mi umut yok arkadaş, vatandaşın görüşüne bakılırsa 'ekonomi komalık'. Yok canım!

***

Sahi en düşük emekli maaşı ne olur? Milyonlarca emekli zam haberi ile yatıp kalkmaya devam ediyor da. Nihai karar için dikkatler Ankara'da. Emekliye ek zam gelecek mi, yeni en düşük emekli maaşı ne kadar olacak, emekliye ne kadar ilave zam yapılacak falan filan. İddia edildiğine göre, maaşı 10 bin TL ve altında olan tüm emeklilere ilave zam yapılacak, en düşük emekli maaşı 12 bin TL olacakmış. Taslak çalışması varmış ama henüz bir açıklama yok. Peki, ne var? Emeklinin tepkisi var. Milyonlarca emekli, 2 bin liralık ek zamma tepki göstererek ek zam kararının en az 5 bin TL olmasını istiyormuş, yani en düşük emekli aylığının 15 bin TL’ye yükseltilmesini bekliyormuş. Beklenti bu yönde. Kısacası emekliye ilave zam planı devredeymiş.

***

İşte, Temmuz zammı için geri sayım başlarken emekli zammı ne kadar olacak sorgulamaları da hızlandı. Şimdilerde mütekaitlerin ana gündemi, maaşlara yapılacak zam miktarı. Son gelişmeler çok yakından takip ediliyor. Milyonlarca memur ve emeklinin alacağı zamda, kritik enflasyon verileri az buçuk belli oluyor mu dersiniz. Birlikte bekleyip göreceğiz.