“Sen Lucky Monkey nedir biliyor musun” diye sordu telefondaki ses. “Şanslı maymun” dedim. “Şanslı olduğu kesin ama maymun değil, otel” şeklinde sürdürdü sohbeti. Lara’da Bambus Plajı’na yapışık bir otelmiş meğer. Hemen künyesine baktım. 3 ortak var: Hasan Çerçiler, Ahmet Öztürk ve Hüseyin Öztaş… Ahmet Öztürk’ü tanırım, diğerlerini tanımam. Ahmet Öztürk 3 dönemdir Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi… Hüseyin Öztaş da iki dönemdir meclis üyesi. Aynı zamanda kuyumcu olan Öztaş, CHP’de il yöneticiliği yaptı. Hasan Çerçiler ise Mimarlar Odası Başkanı… Lucky Monkey Hotel’in yüzde 35’i ona ait. Ahmet Öztürk ve Hüseyin Öztaş’ın ise kalan eşit hisseleri var. Herkes rant peşinde. Otel de tam ismini bulmuş: Şanslı maymun. Vay monkey vay!

PLAJ İHALESİ İPTAL EDİLMİŞTİ

Bambus Plajı öteden beri sıkıntılı bir alan. Antalya’nın en problemi plajlarından biri… Alanın tarihçesine girmeyeceğim, zira epey uzun sürer. Fakat kısa bir hatırlatma yapmak da gerekiyor. Lucky Monkey’nin bu problemin neresinde olduğunu başka türlü anlatmak mümkün değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bambus’un yerini turistik amaçlı ihaleye çıkardı. İhaleyi kazanan firma kıyıya platform yapıp şemsiye, şezlong alanı yarattı. Epeyce para harcayan şirket, açılış yapmaya hazırlanırken Muratpaşa Belediyesi’nin açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, belediyenin itirazını yerinde buldu ve ihaleyi iptal etti. 

ANTİN KUNTİN PEŞİNDE

Bambus Plajı’nda bunlar yaşanırken, gözler hemen bitişiğindeki Luck Monkey Hotel’e çevrildi. Usul usul yayılan 3 ortak göze geldi. Bu otel Eski Lara Yolu’nun üstünde, ama yolun altındaki alana yayılmış durumda. Güya yola dokunmamışlar. Yolun altındaki araziyi, manzarası muhteşem olan alanı otele dahil etmişler. Ham yapmışlar yani. Bizzat Mimarlar Odası Başkanı, hem de belediye meclis üyeleriyle birlikte ham yapmış. Ranta direnmesi, kamu malını, hakkını, hukukunu koruması gereken bir isim, güçlü bir meslek odasının başkanı antin kuntin peşinde. Belediye meclis üyeleri de antin kuntine ortak. Belediye otel tarafından işgal edilen sahilin boşaltılması için Şansı Maymun’a tebligat yaptı. 30 gün içinde gereği yapılmazsa, good bye Lucky Monkey… Muratpaşa Belediyesi bu alana el koyacak ve halka açacak. Söz konusu alan, belediye tarafından işletilen eski Bambus Plajı’ne dahil edilecek. Belediyeciler böyle söyledi, bizden duyurması.

İnci Taneleri ve silikonlu dudaklar

Gazeteci dostumuz Mehmet Kara mevzuyu çözmüş. Mevzu dediğimiz de Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve başrolünde oynadığı İnci Taneleri. Dizideki diyalogları, konuşmaları, tiratları anlamıyoruz. Yılmaz Erdoğan kendine büyük sözler yazmış senaryoda. Mehmet Kara da bu sözleri niye anlamadığını düşünmüş ve şu sonuca varmış: “İnci Taneleri dizisinde sık sık anlamadığım konuşmalara rastlıyordum. Nedenini çözdüm galiba. Dizideki kadın oyuncuların pek çoğunun ortak özelliği, dudaklarındaki yapaylık. Silikon mudur nedir, bilmem ama bu doldurulmuş dudaklarla oyunculuk yapmaya çalışmaları seyirciye haksızlık. Bari sesler için dublajcılarla çalışsınlar”.

Konyaaltı’nda şikayet bitmiyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi şikayet geldiğinde ya da kendisi tespit ettiğinde anında müdahale ediyor. Fakat sahilde yaşanan işgal o 
kadar hızlı, farklı kisveler altında ve yaygın ki belediyenin ekipleri yetişemiyor. Resmen ışık hızında bir yağma var. Vatandaş çığlık çığlığa, şikayetler arşa çıkmış durumda. Şikayeti de aştı, isyan noktasına geldi millet. Mimar Çiğdem Öner de feryat edenlerden biri. Sosyal medyada bizi de etiketleyerek yaymaya çalışmış sesini. Ne diyor? “İnanılır gibi değil gerçekten, kumsal yok olmuş, denize girecek yer kalmamış... Her yer beton olmuş... Korkunç kötü imalatlar. En saçması da bunu tasarlayanlar acaba hiç Antalya fırtınasının neler yapabileceğini bilmiyorlar mı ya da birileri söylemedi mi? Özellikle Shakespeare’in sahil kısmına yapılanları görünce dehşete kapıldım. Saçma sapan konteynerler, havalandırmalar filan… Eski işletmeleri, karavancıları bu imalatlar için mi kaldırdılar? Sivil toplum örgütlerinin de bu talana sessiz kalmasını hiç anlamıyorum”. İletmesi bizden…