Akdeniz güneşinin sarı ışıkları turkuaz sularlar buluştuğunda Kumköy'de zaman durur gibi olur. Kum taneleri, rüzgarın kollarında dans ederken, sahilin masmavi sularıyla buluşmaya hazırlanırdı. Kumköy, adını bu kumların dansından alırdı; kışın sert fırtınaların getirdiği kumlar, yıllar içinde yerleşim yerini sarıp sarmalayarak ona benzersiz bir görünüm kazandırırdı.

 

KUMLARIN RÜZGARLA DANSI

Kumköy'ün efsanevi hikayesi, doğanın büyüsüyle örülü. Kimi zaman rüzgar, kumların dansını başlatır, onları yumuşak melodiler eşliğinde sahilde gezdirir. Kimi zaman deniz, dalgaların melodisiyle bu dansa eşlik eder, kumsalda huzur dolu bir ritim oluşturur. Bu doğa mucizesi, Kumköy'e hem adını hem de ruhunu verdi.

I M G 20190627 110644Rwe

TURİZMİN İNCİSİ

Kumköy'ün turizmdeki yükselişi, Side'nin turizme açılmasıyla birlikte 1960’lı yıllarda başlamış kaynaklara göre. O tarihten beri, Kumköy sıcakkanlı insanları, lüks otelleri ve eşsiz sahilleriyle misafirlerini büyülemiş her yıl. Her şey dahil hizmet sunan otelleri, konforuyla unutulmaz bir tatil vadederken, çarşıları ve dükkanlarıyla da alışveriş tutkunlarını cezbetmiş. Titreyengöl, Manavgat Şelalesi, Belek gibi tatil yerlerine yakın olmasıyla da oldukça ilgi çeken bir yer haline gelmiş.

DOĞA VE İNSANIN UYUMU

Kumköy'ün sırları, doğa ile insanın uyumlu dansında saklı. Sahilin altın kumuyla buluşan denizin mavisinde, insanların sevgi dolu elleriyle dokunduğu bir yaşam var. Burada her dalganın getirdiği bir hikaye, her rüzgarın fısıldadığı bir masal var. Kumköy, bir turizm cenneti ama aynı zamanda doğayla insanın bütünleştiği bir yaşam alanı.

Caretta Caretta Dha 1682763Wa

KUMKÖY SAHİLİNDE CARETTA’LARIN DANSI

Kumköy sahili, yalnızca turistlerin değil, doğanın da hizmetinde. Cumhurbaşkanı kararıyla 'nesli tükenme tehlikesindeki deniz kaplumbağalarının yuvalanma alanı' ilan edilen sahil, Caretta Caretta'ların korunması için kutsal bir mekan haline geldi. Sahilde, gece yıldızların altında, denizin huzur veren dalgaları eşliğinde Caretta'ların yumurtlama ritüeli, adeta doğanın en büyülü gösterisine dönüşür.

Kumköy'de sahilin altın kumuyla dans eden rüzgarın, denizin ve insanların uyumunu bozmadan, gelecek nesillere bu eşsiz mirası aktarmak gerekiyor. Bu güzide yerleşim yerini korumak, Kumköy'ün en büyük mirası olacak.

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER