ÖZEL okullar için açıklanan yüzde 57’lik tavan zam uygulaması servis, yemek, kırtasiye ve kıyafet gibi ek ücretlerle cep yakar hale geliyor. Öğrenciler için erken kayıt döneminde 100 bin TL’ye kadar yemek ücreti talep ediliyor. Yapılan fahiş zamların hukuki boyutunu ve tüketicilerin haklarını bilmesi için açıklama yapan Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, “Yemek, servis ve kırtasiye ücretleri özel okullarda maalesef şişiriliyor. Bazı okullar,  fiyatlarına yemek servisleri,  kırtasiye gibi ek ücretleri de ekleyerek yüzde 100 hatta yüzde 200'e varan zamlar yapıyor” dedi.

neset-gunduz

VELİLER FAHİŞ FİYATLARDAN ŞİKÂYETÇİ

Özel okullara yapılan fahiş fiyatları değerlendiren Gündüz, “Özel okulların zamlı fiyatları önceki bir yılın ÜFE artı TÜFE verileri toplanıp ikiye bölündükten sonra çıkan rakamın üzerine yüzde 5 puan enflasyon payı eklenerek belirleniyor. Bu yıl ki tavan oranı hesaba göre yüzde 57 olarak belirlendi. Sınırlama sadece ara sınıflarda okuyan öğrenciler için geçerli. Velilerin de en çok İsyan ettiği noktalardan birisi de burası. Çünkü ek hizmet olarak bilinen yemek, servis, kırtasiyede tavan zam oranı geçerli değil. Ek hizmetlerde limit yok.  Birçok okulda lise harici yemek zorunlu ve bu ek kalemler okullara ekstra gelir kaynağı olarak değerlendiriliyor.  Dolayısıyla özel okul velileri yemek gibi ek hizmetlerin zorunlu tutulması, tüm ek hizmetlerin TÜFE oranı ile sınırlandırılması yönetmeliğe caydırıcı ifade ve cezalar eklenmesi yeni gelen öğrenciler için de tavan zam oranı uygulaması için çalışma yapılmasını istiyor” ifadelerini kullandı.

İSTENMEYEN ÜRÜNLERE VELİLER DAVA AÇABİLİR’

Velilerin çoğunun çocuklarının eğitim aldığı kurum ile karşı karşıya kalmak istemediğini belirten Gündüz, “Dayatma ile sunulan ek ürün hizmet ücretlerinin geri alınabileceğini belirtiyoruz. 6502 sayılı tüketici kanunun 7’nci maddesinde özel okulun dayatma ile sattığı, yani sipariş edilmeyen yemek, etüt, kitap gibi ürün ve hizmetler için satıcının hak iddia edemeyeceği. Veli,  bu ek hizmetleri almış kullanmış ve kullanırken sessiz kalmış olsa dahi bunun kabul anlamına gelmediği açıkça belirtilmiştir. Biliyoruz ki veliler çocuklarının kaydı yenilenmez korkusu ile bu ek hizmetleri kabul etmek zorunda kalıyorlar. Yasaya göre; ek hizmetlerle ilgili itiraz süresi 10 yıldır okula delil olabilmesi için ek hizmet bedellerinin yüksek olmasından kaynaklı olarak bu hizmetleri istemediğinizi içeren bir e-posta atın kopyasını da saklayın.  10 yıl içinde istediğiniz zaman dava açıp ek ücreti geri alabilirsiniz. Tüketicilerimiz, velilerimiz evet sessiz kalabilirsiniz.  Ama bu sizin kabulünüz anlamında değildir. Size tanınan haklardan lütfen yararlanın ya tüketici derneklerine veya avukatınız varsa danışarak hareket etmenizde yarar vardır” diye konuştu.

Muhabir: ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN