Ziyaretçiler, Antalya ve Muğla'nın kucaklaştığı yerde, doğanın dansını izlediği muazzam bir gösteriye tanıklık ediyor. Saklıkent Milli Parkı, Eşen Çayı'nın bir kolu olan Saklıkent Kanyonu ile süsleniyor. Burası, doğanın zengin dokusunu bir araya getiren, 1996 yılında milli park ilan edilen bir tabiat harikası.

Antalya'ya 200 km, Kaş'a ise 64 km uzaklıkta, Saklıkent Kanyonu sizi bekliyor. Gişelerden geçtikten sonra, sıcak güneşin kucakladığı yolda yürüyerek kanyonun kollarına doğru bir adım atıyorsunuz. Burada, yerden doğan suların melodisi, yamaçlardan süzülen farklı boyutlardaki şelalelerle buluşuyor. Geniş ağaç gölgeleri altında, çarpıcı bir manzara sizi selamlıyor.

saklikent-7

DOĞANIN ŞİİRİ: DİNLENME ALANI

Yolculuğunuzun ilk molasını alabileceğiniz dinlenme alanında, suyun melodisiyle uyanan çiçeklerle dolu bir bahçede oturabilirsiniz. Kafeteryanın terasından, kanyonun derinliklerine doğru uzanan manzarayı seyre dalarken suyun coşkusu ve kuşların şarkısı arasında huzuru hissedersiniz. Sanki zaman durmuş, doğanın kendisiyle konuştuğu bir yerdesiniz.

SULARIN KUCAĞINDA

Ancak gerçek keşif, gişelerin ardındadır. Özel ayakkabılarınız ve giysilerinizle hazırlıklı bir şekilde, suların kucakladığı kanyonun içine adım atıyorsunuz. Fay çatlaklarının ustaca dokunuşuyla oluşan sarp ve derin kanyon, yaklaşık 18 km'lik bir serüven sunuyor. En dar yeri, adeta doğanın bir cilası gibi, sizi sadece 2 metre genişliğine sığacak kadar daraltıyor.

DOĞANIN ÇAĞLAYANLARINDA DANS

Kanyonun içinden akan çay, sizi bir rafting serüvenine davet ediyor. Suyun naif akışı ve gücü, buraya gelen birçok maceraperest turiste ilham veriyor. Profesyonel rehberler eşliğinde tamamlanan farklı saatlerdeki parkurlar, çamur banyosu ile taçlanıyor. Doğanın sularında dans etmek, adrenalinin ve özgürlüğün birleşim noktası.

saklikent-1

ANTİK İZLER VE GÜN BATIMI BÜYÜSÜ

Kanyonun etrafında yaklaşık 15 km uzunluğunda iki ayrı rota sizi antik kalıntılara doğru yönlendiriyor. Yürüyüşünüzü taçlandırmak için gün batımında düzenlenen tur, kanyondan seyredilen manzaranın büyüsünü yaşatıyor. Saklıkent'in doğal sahnesinde, adeta bir masalın içinde yürüyorsunuz.

Saklıkent Kanyonu, doğanın sihirli eliyle dokunduğu bir rüya diyarı. Bu kutsal coğrafya, sadece suların değil, insanın ruhunun da serbestçe akmasına izin veriyor. Antik izler, çağlayan sular ve gün batımı büyüsüyle dolu bu eşsiz güzellik, Saklıkent'in doğa ile dansının bir yansıması. Haber/Erendiz ÖZKURT

Editör: Uğur Keskin