SEYAHAT Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gem, son zamanlarda sık sık gündeme gelen Ortadoğulu turistlere yönelik gerçekleşen saldırılarla ilgili açıklamalarda bulundu. Gem açıklamasında, “Ülkemizin turizm markasına zarar getirecek her türlü eylem ve yaklaşımın sonuna kadar karşısında duracağız” dedi.

“Turizm potansiyelimiz içindeki en değerli ürünlerden biri olan geleneksel Türk misafirperverliği ile bağdaşmayan bu saldırıları şiddetle kınıyoruz” diyen Mehmet Gem, “Gerek ülkemizdeki turizm potansiyeli ve gerekse hizmet kalitesi açısından dünya turizm pazarında marka olan ülkemiz, bu tür saldırılar nedeniyle yurtdışındaki imajına olumsuz yansımaktadır. Barış ve kardeşliğin ana tema olarak kullanıldığı turizm sektörü oluşturulmaya çalışılan kaos ortamından ziyadesiyle etkilenmektedir. Hangi milletten olursa olsun ülkemizi ziyarete gelen turistlerin en iyi şekilde ağırlanarak ülkemizle ilgili güzel anılarla ülkelerine yolcu edilmeleri gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

‘GERİYE GÖTÜRECEĞİ AÇIKTIR’

İçişleri ve Turizm Bakanlıklarını konuyla ilgili tedbir almaya çağıran Gem, “Dünya turizm pazarındaki sert rekabet ortamında bizlere ilave zorluklar yaşatmanın ve bu rekabette rakiplerimizin ülkemiz hakkında yürüttüğü karalama kampanyalarına gereksiz gündem sağlamanın bizleri geriye götüreceği çok açıktır. Bu tarz olayların tekrar yaşanmaması için başta T.C. İçişleri ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlıklarımız olmak üzere tüm kamu kurumlarının gerekli tedbirleri alması ülkemiz menfaatleri açısından oldukça faydalı olacaktır. Benzer olayların tekrar yaşanmamasını temenni eder, saldırıya maruz kalan misafirlerimize geçmiş olsun dileriz” dedi.

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER