ANTALYA Tabip Odası bugün saat 18.30’da 1959 yapımı ‘Les Quatre Cents Coups’ Türkçesiyle ‘400 Darbe’ film gösterimi yapılacağı duyurusu yapıldı. Antalya Tabip Odası’nda yapılacak olan gösterime herkesin davetli olduğu açıklandı.  Fransa yapımı bir film olan ‘Les Quatre Cents Coups’ İMDB’de 8.1 puanına sahip. Yönetmenliğini François Truffaut senaryosunu François Truffaut ve Marcel Moussy ortak yaptı.

FRANSIZ SİNEMASINA YENİ SOLUK

Fransız sinemasına yeni bir soluk getirmek için kolları sıvayan genç ve en cesurlarından olan François Truffaut, 400 Darbe ile sadece biçimsel anlamda değil, içerik olarak da tokat gibi bir filmle çıkagelir ve tüm dünyada ayakta alkışlanır. Yeni Dalganın bu en müstesna yapıtıyla, 1959 yılında Cannes'da En İyi Yönetmen ödülü ve New York Film eleştirmenlerinden de En İyi Yabancı Film payeleri geliverir. Elbette bu, Fransız sinemasının on yıllarca sürecek temsilciliğini yapma onurunun yanında hiç bir şeydir.

400 D

400 DARBE FİLM KONUSU

Dokuz buçuk yaşındaki Antoine ceza olarak aldığı ödevi yapamaz ve ertesi gün okula gitmekten korkar. Arkadaşı René ile birlikte okulu kırıp haytalık yaparlar. Antoine, öğleden sonra sokakta annesini başka bir erkeğin kollarında görür ve alt üst olur. Okula dönünce içinde bulunduğu ruh halini etkisiyle mazeret olarak annesinin öldüğünü iddia eder. Antoine'ın anne ve babası okula geldiklerinde gerçek ortaya çıkar. Cezalandırılmaktan korkan küçük kahramanımız bu kez akşam eve gitmekten korkar. Geceyi sokakta geçirirse de ertesi gün yakalanır ve ev hayatı tekrar başlar. Annesinin ölümüyle ilgili yalanından ötürü Antoine'a hala garezi olan öğretmeni ona ve René'ye 8 gün okuldan uzaklaştırma cezası verir. İki kafadar durumu ailelerine açıklayamayacakları için evden kaçmaya karar verirler. Amaçları denize ulaşmaktır. Ama paraları yoktur. Bunun üzerine Antoine gece babasının bürosuna gidip bir daktilo çalmak ister. Ne planlar istendiği gibi gider, ne dertler biter.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER