Antalya Milletvekili olarak kendi bölgesinde gözlemledi sorunlardan birine değinmek istediğini belirten Kaya, "Geçenlerde memleketim Manavgat'a bağlı turizmde bir dünya markası olan Side'deydim. Öncelikle, Antalya'ya gelen 15 milyon civarında turistin yaklaşık üçte biri Manavgat'a gelmekte ve bunların da büyük bir kısmı Side'yi ziyaret etmektedir. Side uluslararası turizm alanında bir dünya markası. Dolayısıyla buraya hem merkezi Hükümetin hem de yerel belediyenin özenle ilgi göstermesi gerekiyor. Son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kültürel ve tarihi varlıkların ortaya çıkartılmasında çok güzel ve ciddi çalışmalar yaptığını görüyoruz. Bu çalışmaların hepsi de kamuoyu tarafından takdirle karşılanıyor. Lakin, kültürel ve tarihi varlıklar ortaya çıkartılırken buradaki esnafın, burada yaşayan vatandaşların görüşleri alınmamış, onların ihtiyaçları göz ardı edilmiş, kendilerine yeterli bilgi verilmemiştir. Sonuçta, Side geçmişten bugüne tarihiyle, ticaretiyle var olmuş bir yerimizdir, bu şekilde bütündür" dedi.

SİDE KARŞILAMA MERKEZİ TAM BİR KEŞMEKEŞE DÖNMÜŞ DURUMDA

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın önceden Side'nin girişinde olan otogar alanını Side Karşılama Merkezi olarak yeniden yapılandırdığını kaydeden Kaya, "Burası araçların, taksilerin, dolmuşların, tur otobüslerinin, yerli ve yabancı misafirlerin geldikleri ilk noktadır fakat burayı oluştururken buradaki esnafın, burada yaşayan vatandaşların görüşü alınmamış, onların ihtiyaçları göz ardı edilmiş ve kendilerine de yeterli bilgi verilmemiştir. Yeni hali tam bir keşmekeşe dönmüş durumda, tamamen toz toprak içerisinde. Yola çakıl serilmiş, engelli vatandaşlarımız ve bebekli aileler gitmekte zorlanıyorlar; bir an önce Side'nin dokusuna uygun bir parke taşının oraya döşenmesi gerekir. Dolmuşçuların peron sayıları yetersiz, kimin nerede duracağı belli değil; bir an önce dolmuşçu esnafımız için bir düzenlemeye gitmek gerekmektedir. Taksicilerin yeri değiştirilmiş, en sona atılmış; taksici esnafımızın bir an önce eski yerlerine taşınması önem arz etmektedir. Eskisine göre otoparkın çok küçüldüğünü görüyoruz. Esnafımız, vatandaşımız arabasını nereye park edecek? Bir an önce otoparkın büyütülmesi için ivedilikle bir yer açılması gerekmektedir. Yine, gölgelik yok, çöp kutusu yok, yeterli tuvalet yok; bunlar temel ihtiyaç. Yazın 40-45 derece sıcakta, turizmin en yoğun olduğu dönemde yerli ve yabancı misafirlerimiz, esnafımız perişan olacaktır. Yetkilileri uyarıyorum, bir an önce gereken önlemleri alın" diye konuştu.

SİDE'DE ULAŞIM KESİNTİSİZ DEVAM ETMELİ

Side'deki ulaşım konusuna değinen Antalya Milletvekili Aykut Kaya şunları söyledi:

"Girişte 1'inci kapı var, oradan 2'nci kapıya kadar ulaşım golf araçlarıyla ve belediyenin sağladığı midibüslerle sağlanıyor. Buradaki temel sorun bekleme sürelerinin fazla olması ve ulaşım araçlarının yetersizliğidir. Bir an önce ulaşım araçlarının çeşitlendirilmesi ve sayılarının artırılması gerekmektedir. Manavgat'tan buraya 15-20 dakikada minibüsle gelen bir misafirimiz 1'inci kapıdan 2'nci kapıya yarım saatte gidemiyor, 700-800 metrelik bir mesafeden bahsediyoruz. Bekleme olmadan ulaşımın kesintisiz sağlanması gerekir. Hafif raylı sistemle kesintisiz dolaşacak bir ring hattı oluşturulabilir. Golf araçlarının ve belediye taşıma araçlarının sayılarının bir an önce artırılması gerekiyor."

SİDE POSTANESİ SİDE'YE YAKIŞMIYOR

Mevcut Side Postanesi'nin Side'ye yakışmadığını ifade eden Milletvekili Kaya, "Postane yetersiz gelmektedir. Sadece bir personelin çalıştığı bir postane var. İvedilikle oradaki istihdam sayısının artırılması, PTT Bank'ın devreye girmesi, yeni ATM'lerin eklenmesi gerekmektedir. Side'nin 4 meydanına 4 tane konforlu tuvalet yapılması gerekmektedir, bu da bir temel ihtiyaçtır. Bunların çoktan çözülmüş olması gerekmekteydi. Ayrıca çöp arabasının modernize edilmesi gerektedir. Side'mize bu çöp arabası yakışmamakta" şeklinde konuştu.

SİDE MEYDANINA İNFO-DESK KURULMALI

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Side meydanına bir info-desk koyması gerektiğini de anlatan Kaya, şöyle konuştu:

"Gelen misafirlerin talep, şikayet ve sorunları buraya iletilmelidir. Bu gelen yerli ve yabancı misafirlerimizle bizim aramızda bir güven oluşturacaktır. Şu an en önemli sorunlardan birisi de Side esnafımız sabah 11.00'den sonra araçla ya da motorla Side'ye giriş yapamamaktadır. Dışarıdan yemek bile söyleyememektedirler. Esnafımıza en azından her dükkana kayıtlı elektrikli bir mobiletle giriş çıkış izni verilmesini savunuyor ve destekliyoruz. Kanun teklifleri hazırlanırken nasıl istişare önemli dediysem yerelde alınacak aksiyonlar için de aynısı geçerli. Bu nedenle, Side'yle ilgili kararlar alınırken bölge esnafını ilgilendiren konularda esnafın da istek ve görüşleri alınıp ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır."

Kaynak: DHA