Türkiye'den Yunan adalarına gitmek isteyen ve 7 günlük turist vizesi almayı planlayan vatandaşlar, Yunanistan'ın Türk vatandaşlarına Ege'deki 10 ada için 7 günlük turist vizesi vereceğini açıklamasının ardından hangi adalara turist vizesiyle gidilebileceğini merak ediyor. Bunun üzerine görüşlerini paylaşan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, oradaki turizmcilerin lehine bir uygulama olduğunu dile getirdi.


“YUNANİSTAN ESNAFININ LEHİNE BİR KARAR”
Konuyla ilgili olarak Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, adalardaki turizmci ve esnaf için Türk turistin önemini vurgulayarak Türkiye'ye yakın olan Ege adalarının yerli turistler için büyük bir potansiyel taşıdığını belirtti. AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, “Adalardaki turizmci ve esnaf için Türk turist çok önemli. Bu vizede yaşanan problemlerden dolayı uzun bir süredir Türk turist adalara gidemiyordu ya da gitmeyi tercih etmiyordu. Dolayısıyla orada Yunanistan'ın çok büyük bir gelir kaybı vardı. Türkiye'ye yakın Yunanistan'ın Ege adaları için söylüyorum, en büyük potansiyel bizim yerli turisttir, ulaşım imkanlarından dolayı. Bu nedenle bunu oradaki turizmcilerin lehine olarak değerlendiriyorum” ifadelerine yer verdi.


“EGE KIYILARIMIZ TERCİH EDİLMELİ”
Kavaloğlu aynı zamanda, Ege kıyıları ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yanı sıra Ege adalarının tercih edilmemesini düşündüğünü ifade etti. Başkan Kavaloğlu, “Bir Türk turizmcisi olarak da bizim Ege kıyılarımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti varken Ege adalarının da tercih edilmemesini düşünen birisiyim" dedi. HABER/AYSU DURSUN

Editör: Uğur Keskin