Belirsizlik, insan hayatının karanlık köşelerinden biri. Daima varoluşun merkezinde yer alıp adeta insanın peşini bırakmayan bir kabus gibi sürekli onunla dans eder. Kimi zaman bu dansın ritmi hafif, kimi zaman ise ağırdır. Ancak her zaman belirsizlik, insanın içini sızlatan bir acıya dönüşür.

Hayat, işte bu belirsizliklerle örülü bir labirent gibi. Kimi zaman hangi kapının ardında neyin beklediğini kestiremezsiniz. Belirsizlik, yolunuzun kavşaklarında sizi bekleyen puslu bir hava gibidir; ne ileriye doğru adım atabilirsiniz ne de geriye dönebilirsiniz. Tek yapabileceğiniz, o karanlık koridorda cesaretle ilerlemeye devam etmektir. Ben de bu koridorda ya hep, ya hiç diye düşünerek hareket edenlerdenim. Arafta olmaktansa cehennemde olmak daha iyiymiş gibi…

Ancak bu durum insanı güçlü kılan bir unsurdur aynı zamanda. Çünkü belirsizliklerle dolu bu dünyada, insanın içindeki direniş ve mücadele ruhu daha da önem kazanır. Adeta bir savaşçı gibi, bilinmezliklerle dolu bir geleceğe doğru cesaretle ilerler ya da o belirsizliği yok etmek için daha keskin adımlar atar.

Peki bu cehennemden nasıl kurtulabiliriz? İşte burada, içimizdeki gücü bulmamızın ve cesaretle durmamızın zamanı gelmiştir. Belirsizliklerle dolu bir dünyada yaşamak, bir yandan korkutucu olsa da diğer yandan birçok fırsatı da beraberinde getirir. Çünkü belirsizlik, yeni başlangıçların ve keşiflerin kapısını aralar. Tabi vazgeçme gücünü kendimizde bulduğumuz takdirde.

Ya hep ya hiç... Aslında bir tercih değil, bir meydan okumadır. Hayatın getirdiği zorluklarla cesaretle yüzleşmek, belirsizliklerle dans etmek, insanın kendisine karşı verdiği en büyük savaştır. Ve bu savaşı kazanmanın yolu, her zaman ileriye doğru cesur adımlar atmaktan geçer.

Bazen hatalarla, karalamalarla dolu bir sayfayı temizlemenin yolu o sayfayı yırtıp yeni beyaz bir sayfa açmaktır. Artık belirsizliklerle yüzleşmek ya da onları ortadan kaldırmaktan kaçmayalım, aksine onları cesaretle karşılayalım ve hayatın seçenekleri olarak görmeyi öğrenelim. Hayatta her zaman seçim yapabiliriz ve her seçimle birlikte belirsizlikler de ortadan kalkacaktır.