Kaş'ta geleneksel Likya Su Yolu Yürüyüşü ve Patara Yörük Göçü etkinliği yapıldı. Yörük dernekleri üyeleriyle yerli ve yabancı turistlerin de yer aldığı 8 kilometrelik yürüyüşe, yaklaşık bin kişi katıldı. İslamlar Mahallesi'nden tarihi Patara Antik Kenti'ne su getirilen yolda yapılan yürüyüşte, Yörük Göçü canlandırıldı.

A W187438 01

Delik Kemer mevkii yakınlarında başlayan ve Yörük derneklerinin yöresel kıyafetleriyle hazır bulunduğu yürüyüşe, davul zurna ekibi müziğiyle eşlik etti. Yürüyüş grubu, yüksek, dar vadi ve yamaçlardan geçerken, yolun ön tarafında atlar yer aldı. Verilen molada Likyalı Yörükler Patara ekibi halk oyunları gösterisi sundu.

A W187438 02

Sonrasında yürüyüş, grubun Patara Köy Meydanı’na ulaşmasıyla tamamlandı. Meydan’da da yöresel gruplar, çeşitli halk oyunları sergiledi.

A W187438 03

Yürüyüşe, Kaş Belediye Başkan Vekili Hacer Bilgiç, Patara Mahallesi Muhtarı Mehmet Otlu, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bölgedeki mahallelerin muhtarları, turistler ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık bin kişi katıldı.

Aw187438 05 (1)

A W187438 06

Kaynak: İHA