Mezar taşı üzerinde en çok bilinen ‘Ne İçindeyim Zamanın’ adlı şiirinin ilk iki dizesi yazılıdır:

‘Ne içindeyim zamanın
Ne de büsbütün dışında’

Oysa O’nu zamanımızın içine taşımak zorundayız.

Ahmet Hamdi Tanpınar, Antalya’nın turizm gibi edebiyat alanında da ön plana çıkarması gereken bir şahsiyettir. Nasıl ki Kafka’nın Prag’da eserlerinin yer aldığı müzesi bir ibadet alanı gibi gezilir, Ahmet Hamdi Tanpınar da aynı değerde bilinmeye, tanınmaya layık bir dünya yazarımızdır.

Neden Antalya için Ahmet Hamdi Tanpınar önemlidir? Babasının görevi nedeniyle 1916 yılının bir sonbaharında Antalya gelmiş. Antalya Lisesi’nde okumuş, öğrencilik yıllarını bu kentte yaşamış. O yıllardaki anılarını ‘Antalyalı Genç Kıza Mektup’ ve ‘Huzur’ adlı romanında yazmış. Antalya’da geçirdiği zamanların ve anıların edebiyatı sevmesinde önemli katkısı olduğunu söylemiştir. O’nu dünyaya tanıtan ise bir kitap olmuş;

‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’

Amerikalı sunucu Oprah Winfrey uzun yıllar önce Ahmet Tanpınar’ın İngilizce ve diğer yabancı dillere çevrilen ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ adlı kitabını dünyaya tanıtırken, “Muhtemelen bu kitap 20’nci yüzyılın en iyi Türk romanı” demişti. Kitap Amerika’da satış rekorları kırmıştı. Çok sayıda yabancı kitap eleştirmeni de, Saatleri Ayarlama Enstitüsü için , “Bütün bir 20’nci yüzyılı eleştirebilecek güçte” yorumu yapmış, “Tanpınar’ın bu büyük temsili, bizim kültürümüze de oldukça net bir şekilde hitap ediyor” ifadelerini kullanmışlardı. Ahmet Hamdi Tanpınar, özellikle roman alanında çok sayıda eser vermemesine rağmen, ölümünden sonra yapıtlarının yayımlanmasının yanı sıra, hakkında kırka yakın inceleme kitabı çıkmış ve Türk edebiyatının başlıca inceleme alanlarından biri haline gelmiştir.

Türk klasikleri arasında yer alan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 1961 yılında yayınlanan başyapıtlarından Saatleri Ayarlama Enstitüsü günümüze kadar kalitesini korumuş romanlardan sadece bir tanesidir.

Türk insanının batı ve doğu arasında kalmasını ve bocalamasını konu edinen romanda saat ustası Nuri Efendinin gözünden mükemmel bir hikâye anlatılıyor. Batı ve doğu uygarlıklarının arasında kalan Türk toplumunun zamanla değişmesi ve insanların paraya verdiği önem ile bir anda nasıl değişebileceğini anlatan romanda Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kendine öz alaycı iğnelemelerini görmek mümkün. Okunması gereken romanların başında gelen Saatleri Ayarlama Enstitüsü kitabı Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişe de farklı bir şekilde ayna tutmaktadır.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ı geçmişte bırakmamak ve bu değerli yazarımızı zamanımıza taşımak zorundayız. Antalyalılara da burada görev düşüyor.