İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tasarruf paketine değinen Kaya, “ Suyu az içsek, salonda sadece bir ampul yaksak, kombiyi açmayıp kışın battaniyeyle ısınsak 30 yılda bir araba alırız durumuna düşmüş, hane halkı bütçe yönetimi anlayışıydı adeta. Süreçleri iyileştirmeye yönelik bir şey yok. Kamu ihale kanunu nasıl daha etkin hala gelir. Kamu özel işbirliği projelerinden doğan, fahiş ödemeleri nasıl azaltacağız. Bu sorular belli ki iktidar partisi için bir ifade etmiyor. Bu tasarruf genelgesinin ne kadar doğru tasarlandığı bir yana, bunun uygulamasının ne kadar etkili olacağı da ayrı bir tartışma konusu” ifadelerini kullandı.

Aykut3243
‘KURUMLARDA YOZLAŞMA VAR’
Kurumlarda yozlaşmanın öncelikle bitmesi gerektiğini vurgulayan Kaya, “Tasarruf paketinin uygulamada başarıyı elde etmesi için güçlü ve çevik kurumlar gerekir. Oysa bizim bütün sorunlarımızın temelinde kurumlarımızın yozlaşması var. Bununla ilgili çok trajikomik bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum. Futbolda hakem hatalarını ortadan kaldırsın diye VAR ve yarı otomatik ofsayt sistemi gibi teknolojileri getirdik. Hakemler kamera kaydını inceliyor. Yarı otomatik ofsayt sistemi tartışmaya açık olmayan bir dijital ofsayt çizgisi çekip, hakemlere sadece açık olan sonucu açıklama işini bırakıyor. Ancak tüm bu teknolojilere rağmen hakemler hala yanlış ofsayt kararı verebiliyor. Futbol maçının neticesini değiştiren açıklaması güç hatalar yapabiliyorlar. Demek ki en iyi teknolojileri getirmekten önce kurumsal yozlaşmayı çözmek gerek” dedi.
‘EXPO ALANI DEĞERLENDİRİLMELİ’
Konuşmasında EXPO 2016 alanına değinen Kaya, “Dönemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kendi açıklamasından birkaç gün sonra ‘EXPO 2016 alanını silikon vadisi yapacağız’ sözünü verdi. Ortada ne silikon var ne vadi. EXPO alanının bir an önce valilik koordinasyonunda milletvekilleri, ilgili bakanlıkların temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi, STK ve meslek odası temsilcileriyle bir kurul oluşturularak Antalya’nın gelişimine kalkınmasına en uygun projenin tespit edilip hayata geçirilmesi önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı. 
AYKUT KAYA’DAN SORULAR
Antalya’da EXPO 2016 alanının yanı sıra otoyol ve Manavgat Devlet Hastanesi başta olmak üzere birçok projede hareketlilik olmadığını belirten Milletvekili Aykut Kaya, “EXPO, otoyol, devlet hastanesi ve Antalyalıların sonuçlanmasını beklediği diğer projelerde mi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan tasarruf tedbirleri kapsamına alındı? Sağlık ve ulaştırma gibi Antalyalıların acil yatırım beklediği kamu hizmet alanlarında da mı tasarrufa gideceksiniz? Antalya için sizden öğrenmek istediğim bir şey var. Almaya gelince pek sevdiğiniz ama vermeye gelince eli sıkı davrandığınız Antalya’da daha hangi tasarruflara gideceksiniz?” diye sordu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER