Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) Vizyon projesi olan ve dört yıllık bir periyoda yayılması planlanan ‘Bir Başka Antalya’ Sa­nat Çalıştayı Türkiye’nin ön­de gelen ressamlarını Antalya’da bir ara­ya getirdi. Kilit Grup ana sponsorlu­ğunda Nirvana Cosmopoli­tan’da gerçekleşen ve küra­törlüğünü Prof. Dr. Mustafa Ağatekin'in yaptığı Çalıştaya, Baksı Müzesi kurucusu ve sa­natçı Hüsamettin Koçan’ın yanı sıra ülkemizin önde gelen ressamları Devabil Ka­ra, Fevzi Karakoç, Habip Ay­doğdu, Hanefi Yeter, Reyhan Abacıoğlu, Serpil Yeter ve Zeliha Akçaoğlu katıldı.

‘Bir Başka Antalya’ Sanat Çalıştayında güzel mesajlar vardı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kuru­lu Başkanı Ali Bahar, ‘Bir Başka Antalya’ projesi ile ATSO’nun, Antalya Kültür Sanat (AKS) ve Antalya’nın envanterine yeni sanat eserlerinin kaydedilmiş olacağını söyledi.

Nirvana Cosmopolitan Otel CEO’su Kor­han Alşan, yerel değerle­rin, kültürel ve sanatsal zen­ginliğin ve gastronominin ye­ni turizm konseptinde önem kazandığını, projenin ana sponsoru olan Nirvana Cosmopolitan Otel'in amacının da sadece bir tatil oteli olmanın ötesinde bir sanat oteli haline dönüşmek olduğunu belirtti.

Çalıştayın küratörlüğünü yapan Prof. Dr. Mustafa Ağa­tekin de koleksi­yonun desteklenmesi ve büyümesi için şehrin aktör­lerinin de taşın altına elle­rini koyması gerektiğini ve bu anlamda tek bir kuruluş veya vakıf değil, şehrin tüm önemli aktörleri­nin çoklu bir konsorsiyumla bir araya geldiği bir müzenin, Antalya’ya çok daha fazla şey kazandırabileceğine dikkatleri çekti

‘Bir Başka Antalya’ Sanat Çalışta­yı boyunca sanatçılar, Antal­ya’nın tarihi ve kültürel doku­sundan esinlenen eserleri­ni tuvale yansıttılar. Nirvana Cosmopolitan Otel’de kurulan atölyede sanatçıların Saat Kulesi, Kaleiçi, Aspendos, Toros ve Beydağları gibi kentin tarihi ve doğal dokusunu sanat dokunuşlarıyla tuvallerine aktardıkları eserler 14 Ocak 2024 tarihine kadar Antalya Kültür Sanat’ta sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Antalyalılara bu sergiyi mutlaka ziyaret etmelerini öneririm.

Akdeniz Mavisi ve Antalya Esintileri adlı soyut resimleri ile atölye çalışmasına katılan soyut resim sanatının öncülerinden ressam Sayın Reyhan Abacıoğlu ile yaptığım ve sanatseverlerinin ilgisini çekeceğini umduğum röportajı önümüzdeki günlerde yayınlayacağız.

Saygılarımla