SEÇİMLERDE engelli seçmenlere, aynı zamanda hasta ve yatağa bağımlı vatandaşlara yönelik oy verme işlemi konusunda kolaylık sağlanıyor. 31 Mart Yerel Seçimleri’nde de görme ve bedensel engelliler, yaşlı ve yatağa bağımlılar yardım alarak oy verme işlemini gerçekleştirebilecek.
SIRA BEKLEMEDEN OY KULLANABİLİRLER

Gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara sıra bekletilmeden oy kullandırılacak. Engelli seçmenlerin kayıtlı olduğu sandık seçmen listelerine ait sandıklar, rahatlıkla ve kolaylıkla oy kullanmalarını sağlamak amacıyla binaların uygun yerlerine konuluyor.

Görme engelliler, felçli veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilir. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez.
Seyyar2

YATAĞA BAĞIMLI SEÇMENE SEYYAR SANDIK

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler seyyar sandıklarda oy kullanabilir. Seyyar sandıklarda sadece hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan ve il ve ilçe merkezlerinde yaşayan seçmenler oy kullanabiliyor.
simge

‘ENGELLİLERE KOLAYLIK SAĞLANIYOR’

Bedensel engelli Simge Elif Poyraz, daha önceki seçimlerde tekerlekli sandalye ile evine yakın okulda oy verme işlemini gerçekleştirdiğini söylüyor. Poyraz, “Genel seçimlerde oy kullanma esnasında sandıkta görevli olan kişiler, sıraya girmeden oy vermemi sağladı. Okullarda oy verdiğimiz için rampa sorunu olmuyor. Rahat bir şekilde evime yakın olan okula giderek oy verme işlemimi gerçekleştirdim. Hem görevliler çok anlayışlıydı hem de sırada bekleyen vatandaş. Bu nedenle ilk kez oy kullanacak engelli kardeşlerim çekinmesin. Hiçbir zorluğu yok. Rahatlıkla oy kullanabilirsiniz” diye konuştu. HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER