TOBB Kadın Girişimciler Kurulu öncülüğünde başlatılan ‘Sanayide Kadın Eli Projesi’nin, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) iş birliğinde lansmanı gerçekleşti. AOSB Bölge Müdürlüğü İdari Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen lansmana ATSO ve AOSB Başkanı Ali Bahar, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu, AOSB Müteşebbis Heyet Üyesi ve AOSB Kadın Komisyonu Başkanı Canan Gürkan, çok sayıda yönetici ve kadın çalışanlar katıldı. Lansmanda AOSB’deki firmalarda çekilen kadın çalışanların çalışma ortamlarını ve hayatlarını konu edinen ‘Sanayide Kadın’ filmi izlendi.

Sanayiye Kadin Eli Degiyor 24611 (3)

ARTAN TRAFİK KADIN ÇALIŞAN SAYISINI AZALTTI

Sanayide Kadın Eli Projesi’nin lansmanında konuşan ATSO ve AOSB Başkanı Ali Bahar, ilk göreve geldiklerinde çalışan olarak ilk kadınları işe aldıklarını anlattı. Büyük bir aile olduklarını vurgulayan Ali Bahar, birlik beraberlik çağrısının önemini aktardı. Bahar, “Burada kız öğrencilerimiz var. Okulda yüzde 6-7’den başlayarak yüzde 20’lere doğru gidiyoruz. Hedefimiz yüzde 40, sonra da yüzde 50. İşte biz çalışanlarla, insan kaynaklarıyla yöneticilerle, gençlerimizle, girişimcilerimizle büyük bir aileyiz. Yönetim kurulunda çalıştığımızda Canan Gürkan, kadın çalışan sayısında azalma olduğunu söyledi. Bunun nedenini sorduğumda, ‘Artan trafik kadın çalışan sayısını azalttı. Eğitim sistemindeki sabahçı öğrenci mevzusu kadın çalışan sayısını azaltıyor’ dedi. Buna önlem alacak bir çalışma yapmamız lazım dedik. ‘Canan hemen bu konuda çalışma yap, komisyon kur, bir proje yapalım’ dedim. Bu komisyonu kurmaya karar verdik. Aynı anda TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun ‘turizmde kadın eli, sanayide kadın eli, tarımda kadın eli’ gibi projelerinin olduğunu gördük. Sonra TOBB Kadın Girişimciler, ATSO Kadın Girişimciler ve AOSB’deki yeni kurduğumuz kadın komisyonumuzla bu projeyi ortaklaştırdık” dedi.

Sanayiye Kadin Eli Degiyor 24611 (1)

KADIN ÇALIŞANLARIN SAYISININ ARTIRILMASI HEDEFİ

AOSB’nin ATSO ile birlikte çift kanatlı olduğuna vurgu yapan Ali Bahar, “Bundan sonra bu şehirde neler yapabildiğimizi hep birlikte görebileceğiz. İstediğimiz, arzu ettiğimiz şeyin yükselmesini göreceğiz. AOSB’deki okulu hava atmak için anlatmıyorduk. Biz talep edilenin niteliğini yükseltmeye çalışıyoruz. Herkes niteliği o yüksek şeyi istesin diye. Burada yaptığımız çalışma da Türkiye’de bir ilk olması sebebiyle, bu komisyonun Organize Sanayi Bölgesi içerisinde tek olması sebebiyle Türkiye’deki talep edilen bu konudaki niteliğini yükselteceğiz. Burada yapılan başarı tüm illerimizde, ülkemizdeki bütün organize sanayi bölgesinde, ticaret odalarında öyle ses getirecek ki herkes bilecek, bu projeyi bizden isteyecek. Biz de seve seve her projeyi vereceğiz. Kadınların daha özgür yaşamalarını, daha hür, daha güçlü olmalarını inşallah biz yerine getireceğiz. Başka ülkelerde kadın çalışanların sayısı yüzde 60, bizde 36. Yapılan hesaplamalara göre eğer biz kadın çalışan sayımızı yüzde 52 ile 60 arasına çıkardığımızda bugün ürettiğimiz katma değerin yüzde 20’sinin daha fazlasını ödüyoruz. Çok çok büyük bir rakamdan bahsediyoruz. Biz talep edilen niteliği her yerde yükseltmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

AOSB’YE ‘EKOLOJİK KREŞ’ MÜJDESİ

Kadın çalışanların çocuklarından ayrılmaması için kreş açtıklarını, şu an 100 çocuğa eğitim verildiğini aktaran Ali Bahar, kreşteki çocuk sayısını 250’ye çıkaracaklarını açıkladı. Eğitimdeki iyi niteliği de yükseltmeye çalıştıklarını anlatan Ali Bahar, yeni çalışmaları ilk kez duyurdu. Ekolojik kreş kuracaklarını söyleyen Ali Bahar, “Mümkünse bunu 400’lü 500’lü rakamlara çıkarmak istiyoruz. Ostim Sanayici ve İş İnsanları Derneği’ne (OSİAD) ekolojik kreşin komisyonu siz olun dedik. İnşallah Ekolojik Kreşi getirip OSB içerisine, Türkiye’nin en moderni şeklinde yerleştireceğiz. O küçük ellerin tohum diktiğini gübrelediğini, küçük elleriyle domatesleri topladıklarını, tarımı, toprağı sevmelerini gerçekleştireceğiz. Akabinde bitki çalışmalarımızla bir meslek edindirme merkezi kuracağız. Bizim yapacağımız çalışmalara destek verin. Birçok şey yapmaya çalışıyoruz ama bizim sizden beklediğimiz ‘Aferin, çok iyi gidiyorsunuz’ demeniz” dedi.

‘KADIN GİŞİŞİMCİ SAYISININ ARTMASINDA MENTÖRLÜK YAPIYORUZ’

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu ise AOSB’nin kadının aile içi sorumluluklarını, çalışmasına engel olan unsurları ortadan kaldırmak üzere aynı alanda tam donanımlı kreş hizmeti verdiğini anlattı. AOSB’deki birçok çalışmayı anlatan Kocaoğlu, “Türkiye’de Antalya OSB’yi farklı kılan hizmetlerin öncülüğü için Ali Bahar’ı kutluyoruz. Toplumsal hayatın her alanında kadın gücünün etkin olması ve fırsat eşitliliğinin öneminin hepimiz farkındayız. Bu kapsamda Türkiye’nin en büyük kadın girişimci ağı olan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak, girişimci potansiyelini artırmak, nitelik ve nicelik bakımından kadının geliştirilmesi, kadın girişimci sayısının ve istihdamda kadın iş gücünün artırılması ve girişimci adaylarına mentörlük yapıyoruz. Bu yönde projeler geliştirip uyguluyoruz. Turizmde, sağlıkta, tarımda sanayide yani sektörün her alanında hizmeti eline alan kadınlarla, kadın eli projelerinde kadın iş gücü potansiyelinin artıran emeklerin bilgi ve donanım desteği sağlıyoruz. Sanayide aranan eleman ihtiyacına yönelik istihdamda iş gücünü artırmak ve sanayi sektörüne kadınların girişimcilikle, istihdamda motive amacıyla başlattığımız sanayide kadın eli projemizin il genelinde projeyi yürüteceğiz. İş veren taleplerini anketlerle değerlendirerek ihtiyaca yönelik eğitim projesi olarak başlatmış olacağız” dedi.

Konuşmaların ardından OSB’de fabrikalarda çalışan kadınlar çalışma ortamlarını ve hikayelerini anlattı. Sonrasında kadın girişimcilere, yöneticilere, çalışanlara plaket takdimi yapıldı. Lansmandaki toplu fotoğraf çekiminin ardından sergi açılışı gerçekleşti.

Kaynak: DHA