Anadolu Şehitler Müzesi, 1071 Malazgirt'ten başlayarak, Kurtuluş Savaşı'ndan Kore Savaşı'na, Kadın Kahramanlarımızdan Kıbrıs Barış Harekatı'na ve 15 Temmuz kahramanlarına kadar uzanan destansı mücadelelerde şehit düşen ışıkları adeta bir araya getiriyor.

BİR HALKIN GÖZYAŞLARI

Bu anlamlı mekan, Kepez Belediyesi ve Antalya Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği'nin el birliğiyle hayata geçirildi. Türkiye'nin dört bir yanında eşi benzeri olmayan bir ilk; isimleriyle, fotoğraflarıyla, özel eşyalarıyla şehitlerimizin hatıralarını yaşatma misyonunu üstleniyor. Anadolu Şehitler Müzesi, kahramanlarımızın anılarını yüceltmek için kurulan bir anıt gibi yükseliyor.

new_63f979d0-ef12-4d69-8755-21f08419c6d4

MÜZE DETAYLARI

Müze, 25 farklı konu başlığı, 3 diorama ve bir şehit evi canlandırmasıyla dikkat çekiyor. Ziyaretçilerini tarihin derinliklerine çeken bu mekan, savaş kazılarından elde edilen tarihi objelerden, savaş malzemelerine, şehit ailelerinin bağışladığı kişisel eşyalardan, son nefeslerini verirken üzerlerindeki elbiselere kadar birçok duygu yüklü objeye ev sahipliği yapıyor.

new_8b766139-d1ee-4b03-acf7-1567132af35f

ŞEHİT EVLERİ VE DUYGUSAL ANILAR

Müze içinde, şehit evlerini canlandıran bir bölüm bulunuyor. Bu bölüm, ziyaretçilere bir şehidin evindeki sıcaklığı, anın içsel derinliğini yaşatma amacını güdüyor. Bu dokunaklı köşe, ziyaretçilere geçmişi hissettirirken, o anların yaşayan şahitleri olan eşyalar aracılığıyla duygu dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

new_212d2540-81b4-40d2-890b-b8c1ee603a15

TARİHİ BİLGİLER BİR TIK UZAĞINIZDA

Müze, sadece Kepez sakinlerine değil, tüm dünyaya açık bir kapı sunuyor. Müzenin resmi web sitesi, ziyaret etmeye fırsat bulamayanlar için bir hazine niteliğinde. İsimleri unutulan kahramanların hikayeleri, sanal ziyaretçilere de ulaşarak tarihle buluşma imkanı sunuyor.

Kepez'de yeşeren bu müze, Anadolu'nun topraklarına düşen gözyaşlarını, kahramanların gülümsediği bir hatıra bahçesine dönüştürerek, tarihin akışına dokunuyor. Haber/Erendiz ÖZKURT

Editör: Uğur Keskin