AİLE Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarının ‘Vergide Adalet İstiyoruz’ eylemleri 13’üncü haftasında da devam ediyor. Karşıyaka Aile Sağlığı Merkezi önünde toplanan grup adına açıklamayı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer yaptı. Dr. Kaan Taşer, “Bugün 22 Mayıs Çarşamba, 3 aydır vergide adalet talebimizi dile getiriyoruz ve haklı talebimizin toplumun tüm kesimlerinde dalga dalga yayıldığını görüyoruz. Şu anda Türkiye’nin dört bir yanında 13’üncü defa ‘Vergide Adalet İstiyoruz’ demek için bir aradayız” dedi.

‘BİZ İSRAFIN KAYNAĞI DEĞİLİZ’

Yılın yarısı gelmeden ücretlerde yüzde 20’ye varan kesintilerin olduğunu söyleyen Dr. Taşer, “Ekonomik kriz toplumun emeğiyle geçinmeye çalışan tüm kesimlerini etkiliyor. Aile Sağlığı Merkezlerimizde, hastanelerde toplumun bu ekonomik kriz altıda ezildiğini görüyoruz. Sadece sağlık değil eğitimden barınmaya, beslenmeden ulaşıma en temel hayati ihtiyaçlarımızdan feragat etmek zorunda kalıyoruz. Bu ekonomik krizi yaratanlar şimdi bize krizden çıkış yolu olarak tasarrufu gösteriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in bize önerdiği tasarruf, feragat etmek zorunda kaldığımız temel yaşamsal ihtiyaçlarımız. Tasarruf etmek istedikleri hakkımız olan sağlığımız. Biz bu israfın kaynağı değiliz ve yarattığınız krizde tasarruf edeceğiniz de biz değiliz” ifadelerini kullandı.

Vergi 13

‘YÜZDE 35 VERGİ KABUL EDİLEMEZ’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de seslenen Dr. Kaan Taşer “Eylemlerimize başladığımızda ‘vergiyi tabana yayacağız’ dediniz. Çalışanından emeklisine milyonlarca yurttaş toplanan tüm vergilerin yüzde 85’ini öderken ülkemizin gelirinin üçte biri toplumun yüzde 10’luk bir kesimine gidiyor. Kar rekorları ilan eden şirketler toplam verginin dörtte birini ödemezken, giderek yoksullaşan ücretli kesim toplanan vergilerin yaklaşık yüzde 80’ini ödemek zorunda kalıyor. Tasarruf edilmesi gereken yoksuldan alıp zengine veren bu düzenin değiştirilmesidir. Şirketlerden, bankalardan yüzde 25 vergi alınırken, emeğiyle geçinmeye çalışan bizlerden yüzde 35 vergi alınması kabul edilemez.  3‘üncü ayımızda ekonomik krizdeki sorumluluğunuzdan kaçmak için tasarruf tedbirleri açıkladınız. Tasarruf etmek istiyorsanız araç geçiş garantili otoyollardan, yolcu garantili havalimanlarından, hasta garantili şehir hastanelerinden, makam araçlarınızdan, vergi aflarınızdan tasarruf edin. Yoksulluk sınırı altında bir gelire mahkum ettiğiniz bizlerden yüzde 35 vergi alıp aydan aya maaşını düşürdüğünüz biz çalışanların artık tasarruf edecek bir şeyi kalmadı” diye konuştu.

BAKAN’A SORULAR YÖNELTİLDİ

Bizlerden alınan vergiler bizim sağlığımız, bizim refahımız yerine makam araçlarınız, özel uçaklarınız ve bir avuç müteahhittin daha fazla kar etmesi için kullanılıyor diyen Dr. Kaan Taşer Hazine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sorular yöneltti. Dr. Taşer, “Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı? Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz? Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz? Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz? Kamuda gösterişe, şatafata, israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz? Sorularımızı yanıt alana ve vergide adalet sağlanana kadar sormaya devam edeceğiz. Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının haklı mücadelesi ve vergi adaleti için yürüttüğümüz mücadele sonuç alınana dek sürecek. Bu mücadeleye katılımınız için tüm mağdur olan çalışanları ve halkımızı Çarşamba eylemlerimize davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER