Antalya’yı, siyaseti bir bayram rehaveti sardı. Sıcak havalar da cabası. Dışarıda, fırının kapağı açık unutulmuş gibi bir sıcak. Yaprak oynamıyor. Havanın dengesi iyice bozuldu artık. Milletin bırakın dışarı çıkmayı, yerinden bile kıpırdamak istemediği bu iklimde yürüyen tek siyasi süreç CHP’nin İl Kadın Kolları Kongresi... İlçe kongrelerini tamamlayan CHP’li kadınlar, il kongresi için 30 Haziran’da, yani bu Pazar günü bir araya gelecek. Saat 11.00’de başlayacak olan kongre AKP Aspendos Salonu’nda gerçekleştirilecek.

İKİ ADAYLI YARIŞ BEKLENTİSİ

Başkanlık yarışı şu an 3 adaylı görünüyor: Sultan Yeğen, Necla İnci Bayrak ve Suzan Şimşek… Kadın Kolları eski il başkanı Suzan Yeğen ve sonrasında da mevcut il yöneticisi Necla İnci Bayrak’ın adaylık açıklaması sürpriz olarak görülmüştü. Beklenmeyen hamlelerdi bunlar. Yarış da büyük ihtimalle bu ikisi arasında geçecek. Yani Suzan Şimşek birkaç gün içinde, MYK üyeliği için yarıştan çekilebilir. Kimin lehine çekilir? Sultan Yeğen’in...

GENEL MERKEZ’DEKİ HAVALAR

Kadın Kolları yarışı aslında Sultan Yeğen’in lehine ilerliyor. Kulislere yansıyan bilgilere göre Konyaaltı Kadın Kolları’nın tamamı, Kepez’in yüzde 75’i Sultan Yeğen’i destekliyor. Muratpaşa da ikiye bölünmüş durumda. Diğer ilçelerde de Yeğen’e rağbet çok. Tam burada, kulislerde dolaşan başka bir bilgiyi de paylaşalım: Necla İnci Bayrak ekibi Bahar Önal’ı tekrar MYK’ya çıkarmak istiyor. Bahar Önal hali hazırda Kadın Kolları Genel Merkezi’nde MYK üyesi. Yeniden seçilme niyetinde. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın ise Bahar Önal’ı istemediği söyleniyor. Hatta eğer Bahar Önal seçilirse, yeni dönemde MYK’da Antalya’ya yer verilmeyeceği bile iddia ediliyor.

KİMİN EKİBİNDE KİMLER VAR?

Kongrelerde başkan adaylarının yanında kimlerle dolaştığı, ziyaretlere kimlerle birlikte gittiği önemlidir. Çünkü bu isimler onun ekibidir. Necla İnci Bayrak’ın yanında Nermin Korkut, Betül Şahin, Aysun Sönmez gibi isimlerle dolaştığı görülüyor. Sultan Yeğen’in ise ağırlıklı olarak kendi il başkanlığı dönemindeki ekiple çalıştığı anlaşılıyor. Kudret Kaçmaz, Fatma Kılıçoğlu gibi isimler de Yeğen’in ekibi. Kadın kollarındaki genel hava ise gençleşme, yenileşme, tazelenmeden yana... Kadınlar bunu istiyor. Yönetim listelerini de bu hava şekillendirecek gibi.

Kazılar ne alemde?

Ters Köşe’de dün, Phaselis kazısının Cumhurbaşkanı kararıyla Prof. Dr. Murat Arslan’dan alındığını duyurmuştuk. Sürpriz bir karar. Hazır kazı haberlerine girmişken, devam eden ya da başkanı değişen Antalya kazılarını da aktaralım. Mesela Kemer’deki İdyros antik kenti bu yıl ilk kez sistemli olarak kazılmaya başlandı. Sezonun en erken kazısı o. Mart ayından beri devam ediyor. Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Nevzat Çevik’in yürüttüğü Myra-Andriake kazısı bu sezonda Andriake’de yoğunlaştı. Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı İsa Kızgut’un uzun aradan sonra geçen yıl yeniden başladığı Rhodiapolis kazısı, bu sezon 15 Temmuz’da açılacak. Antalya bölgesinin en eski kazılarından biri olan Karain’in kazı başkanı Harun Taşkıran geçen yıl emekli oldu. Taşkıran’ın yerine Kadriye Özçelik atandı. Karain’in yeni dönemine Özçelik damga vuracak. Döşemealtı’ndaki bir diğer kazı olan Kızılin de Metin Kartal başkanlığında sürecek.

Korkutan tablo

Gazeteci Cengiz Erdinç’in “Overdose Türkiye: Narkoelitlerden Mafyaya Uyuşturucunun Yüz Yıllık İstilası” başlıklı son kitabı insanı dehşete düşüren bilgilerle dolu. Yeşilay, İçişleri Bakanlığı, İstanbul ve Çukurova üniversitelerinin adli tıp enstitülerinin iş birliğiyle 62 ilin kanalizasyon şebekesinde yapılan Atık Su Analizi verilerine dayanan kitapta, son 20 yılda uyuşturucu kullanımının inanılmaz arttığı anlatılıyor. Atık Su Analizi verilerine göre eroinde Isparta, Denizli ve Edirne ilk üç sırada yer alırken, Ecstasy’de Karaman, metamfetaminde Aydın ilk sırada geliyor. Yani büyükşehirlerle sınırlı zannedilen uyuşturucu bütün Anadolu kentlerine yayılmış durumda. Aman dikkat! Hem de çok, çok dikkat!