Akademik hayatta Türk kadını, Avrupalı kadınları solluyor. Ülkemizdeki kadın akademisyenlerin oranı, Avrupa ve OECD ülkelerinin üzerindeymiş. Bu araştırma ve açıklamayı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yapıyor. Gururlandırıcı bir sonuç. Türk kadın akademisyen oranı, Avrupalı hemcinslerini geride bırakırken kadınlarımızın akademideki ağırlığı da artıyor, kadınlar daha da güçleniyor. Toplumun rol modeli olan hemcinslerimizi alkışlıyoruz yürekten.

***

Diyelim ve rakamsal verilerle devam edelim. Yüksek Öğretim Kurulu verilerine göre, ülkemizde yüzde 46,4’e yükselen kadın akademisyen oranı, Avrupa ve OECD ülkelerindeki yüzde 43 olan ortalamanın üzerinde yer almış. Yani, Avrupa ülkelerinde yüzde 43 olan kadın akademisyenlerin oranı, Türkiye'de 2023-2024 eğitim yılında yüzde 46,4’e yükselmiş. Gururlandık.

***

Evet, YÖK kadınlarımızın yükseköğretim erişimine yönelik kıymetli bilgiler paylaşırken görüyoruz ki ülkemizde kadın akademisyen oranı, Avrupa ve OECD ülkelerinin üzerine çıkmış. Bu arada gelin pozitif bir ayrımcılık yapalım ve akademide kadın araştırma görevlileri ile kadın öğretim görevlisi sayısı, erkekleri de geride bırakmış diyelim. Ve önceki yıllarda daha çok erkeklerin tercih ettiği mühendislik alanındaki görevli kadın akademisyenlerin oranı, bu yıl itibariyle yüzde 30'lara yükselmiş. Kadın araştırma görevlileri ile öğretim görevlilerinin sayısı da erkekleri geride bırakmış. İşte Cumhuriyet kadınlarının başarısı, helal olsun size.

***

Bir veri daha, 2023-2024 eğitim yılında kız öğrencilerin mühendislik bölümlerine eğilimi artıyormuş. Yine rakamsal verilere göre, geçen yıllara oranla mühendislik bölümlerine kayıt yaptıran kız öğrenci sayısı artarak yüzde 31'lere ulaşmış. Özetlersek ülkemizde de Avrupa ülkelerinde de kadınlarımızın akademideki ağırlığı hızla artıyor.  Alkışlıyoruz.

***

Malum bugün 14 Şubat ‘Sevgililer Günü’. Sevginin maddi karşılık bulduğu gün! Çiftlerde bir koşuşturma, bir hediye alma telaşı. Herkes kesesine göre çarşı pazara karışmış. Çiçek, böcek, takı… Hediyelik mağazaları dolup taşıyor, partnere hediye. İyi de arkadaş, sevginin maddi karşılığı olur mu? Ama biz yine de ‘sevgililer gününüz kutlu olsun’ diye koyalım noktayı.