CHP Kadın Kolları’nın ilçe kongreleri dün itibarıyla bitti. Sırada il kongresi var. Bir aylık bir zaman dilimi içinde o da tamamlanacak. Haziran sonu, Temmuz başı gibi bir tarihte... Kadın Kolları İl Başkanlığı için 4 aday olduğunu yazmıştık daha önce. Demiştik ki “Şimdilik 3 aday çalışma yürütüyor: Bahar Önal, Gülen Ercan ve Suzan Şimşek. Büyük ihtimalle Yasemin Erdoğan da çıkacak. Adı kulislerde dolaşıyor. Bahar Önal, Kadın Kolları MYK üyesi. Gülen Ercan, Muratpaşa Kadın Kolları eski başkanı ve belediye meclis üyesi. Suzan Şimşek kadın kolları il kongresinde mevcut başkan Nilüfer Deveci’nin karşına aday olarak çıkmış ama son dakika yarıştan çekilmişti”.

2 GÜNLÜK MURATPAŞA ADAYLIĞI

Bu hafta başına kadar tablo böyleydi. Pazartesi günü sürpriz bir aday daha çıktı: Sultan Yeğen... Antalya siyaseti, özellikle CHP camiası Sultan Yeğen’i iyi tanır. Uzun bir süre kadın kolları il başkanlığı yaptı. 2014 yerel seçimlerinde Muratpaşa’dan belediye başkan adayı gösterildi fakat bu adaylık iki gün sürdü. Sultan Yeğen aslen Çorumlu. O dönem Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mustafa Akaydın da Çorumlu. CHP içinden, “Antalya’ya iki Çorumlu fazla” sesleri yükselince Genel Merkez yeni bir aday arayışına başladı. Dönemin il başkanı Devrim Kök aday ilan edildi. Onun da adaylık için istifa tarihinden sonra resmi evraka imza attığı ortaya çıkınca partinin seçim komitesi başkanı Ümit Uysal’ın eli kaldırıldı.

İL BAŞKAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Bu gelgit sonrasında koltuk Uysal’a kaldı. Belediye başkanı seçilen Ümit Uysal’ın Muratpaşa’da üçüncü dönemi yaşanıyor. Yani 10 yıl öncesine dair bir süreci hatırlatıyoruz. Yaşadıklarından dolayı, haklı olarak siyasete küsen Sultan Yeğen, o gün bugündür ortalıkta görünmedi. Kendi kabuğuna çekildi. Mesleği olan avukatlığı yaptı. Pazartesi günü ise “Çalışmaya hazırız” diyerek sosyal medya hesabından ‘CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkan Adayı’ olduğunu duyurdu. Bakalım neler olacak?..

Ne olacak bu İYİ Parti’nin halleri?

İYİ Parti’nin kurucu genel başkanı Meral Akşener’in Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesi siyaset meydanını karıştırdı. Bu İYİ Parti’deki ilk karışıklık değil tabii... Parti uzun bir süredir kaynıyordu. Son kurultayda da Akşener koltuğunu Müsavat Dervişoğlu’na bıraktı. Antalya Milletvekili Aykut Kaya’nın CHP’ye geçmesi de ayrı bir gündem. Parti her gün yeni bir tartışmanın adresi oluyor. Peki ülke ölçeğinde bu sancıları yaşayan, karışan İYİ Parti’nin Antalya’daki durumu nedir? Kulislere biraz kulak kabarttık. İYİ Parti Antalya’da sütliman... Partililer, yöneticiler süreçten razı oldukları için değil bu durgunluk, tam aksine Antalya’da bayrağı taşıyacak birileri kalmamış gibi görünüyor.

ANTALYA’DA YÖNETİCİ BULUNAMIYOR

Söylendiğine göre Antalya İl Başkanı Vahdet Afşin Karacan birkaç kez istifa etmeye niyetlenmiş ama Genel Merkez istifayı kabul etmemiş. Müsavat Dervişoğlu’nun genel başkan seçilmesinden sonra da partide bir değişim beklentisi ortaya çıkmış. Dervişoğlu’nun il ve ilçe yönetimlerini, başkanlarını değiştireceği düşünülmüş ama bu konuda atılan bir adım yok. Kuruluşundan bu yana İYİ Parti saflarında yer alan kimi isimler, partinin Antalya’da yönetici bulamadığını söylüyor. 2018 genel seçimlerinde Antalya’dan 3 milletvekili çıkaran İYİ Parti, 2023’te 2 milletvekiline düştü. Uğur Poyraz genel merkez yöneticisi olduğu için zaten Antalya’yla ilgisi yok. Gelip gitmiyor da. İkinci milletvekili Aykut Kaya ise CHP’ye geçti. Yani İYİ Parti’nin Antalya’nın sözünü söyleyecek bir temsilcisi kalmadı. Sözün özü, İYİ Parti Antalya’da dağıldı.

 

İlçenin adı değiştirilsin

“Muratpaşa sınırları içindeki Konyaaltı Caddesi’nin adı Konyaaltı ile karışıyor, ismi değiştirilsin” diye yazdık ya, Mustafa Reşat Oktay’dan mesaj gelmiş. “Caddenin değil, ilçenin adı değiştirilsin” diyor Oktay. Konyaaltı ilçesi yokken, Arapsuyu ve Uncalı Mahallelerinin olduğunu hatırlatan Oktay, “Diğerleri 1980’den sonra oluştu. Bu caddenin ismi 12 Eylül sevicileri tarafından Kenan Evren olarak değiştirildi. Daha sonra tekrar Konyaaltı yapıldı. Bahçelievler Mahallesi sınırlarında bir cadde. Atatürk Caddesi ve Atatürk Bulvarı da öyle. Konyaaltı 1994’te kurulan bir ilçenin adı. Geçmişin izlerini taşıyan caddenin adını değiştirmek yerine ilçenin adını değiştirsinler” demiş özetle. Bu tartışma Muratpaşa ismine de zıplar.