CHP Kadın Kolları seçimleri sessiz sedasız gidiyordu. Hatta Ters Köşe’nin ilk günlerinde “CHP’li kadınlardan ses yok” diye yazmıştık. Sen misin yazan; sürpriz üstüne sürpriz yaşanıyor. Sultan Yeğen sürprizinin mürekkebi kurumadan bir başka sürpriz geldi. Necla İnci Bayrak da kadın kolları il başkan adaylığını açıkladı. CHP il yöneticisi olan Bayrak’ın adaylığı, son dakikada masaya sürülen Sultan Yeğen kartına karşı güçlü bir hamle olarak görülüyor. Aslında Sultan Yeğen sürprizinin perde arkasını yazmak için masaya oturmuş, hatta son noktayı koymuştum ki Necla İnci Bayrak’ın adaylık duyurusu sosyal medyaya düştü. Yazının yörüngesi kaydı. Kurgusu bozulan yazıyı toparlamak kolay; fakat bozulan siyasi hesapları düzeltmek zor…

PEŞPEŞE İKİ SÜRPRİZ ADAY

Necla İnci Bayrak sürprizinden önce,  kadın kolları eski il başkanı Yeğen’in niye yeniden aday olduğunu anlatmaya çalışıyordum. Sultan Yeğen nereden çıktı? Duyduklarımızı anlatalım... Kadın kolları il başkanlığı için geçen haftaya kadar konuşulan dört aday vardı: Bahar Önal, Gülen Ercan, Suzan Şimşek ve büyük ihtimalle Yasemin Erdoğan… Sonra da ansızın Sultan Yeğen ortaya çıktı, sosyal medya üzerinden adaylığını ilan etti. Ardından da Necla İnci Bayrak geldi. Her ikisi de şu an resmen aday. Peki, konuşulan diğer isimlerin durumu nedir?

YEĞEN VE BAYRAK YARIŞIR

Söylendiğine göre Muratpaşa İlçe Kadın Kolları eski Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Gülen Ercan aday olmayacak. Hesap kitap tutmamış. Bahar Önal da çekilmiş gibi görünüyor. Suzan Şimşek’in yarışa devam edeceği düşünülüyor. Fakat işi oldukça zor… Eğer Bayrak çıkmasaydı, muhtemelen Muratpaşa ekibi onu destekleyecekti. Konyaaltı da öyle. Şimdi işler değişti. Yarış her durumda iki adaylı olacak. Kadın Kolları’nda değişim isteyenler Necla İnci Bayrak’ı destekliyor. Uzun süredir Kadın Kolları’nı yöneten ekip ise Sultan Yeğen’in yanında istiflenecek. 

DEVECİ’DEN YEĞEN’E TEKLİF

Peki, Sultan Yeğen, normalde partinin il başkanlığına aday olabilecek, CHP’yi kadın bir il başkanıyla tanıştırabilecekken niye 10 yıl önce bıraktığı koltuğa yeniden aday?  Muratpaşa’yı Nurşen Çallı Bildirici, Konyaaltı’nı da Duygu Gölgesiz’in kazanması, hesapları bozmuş. Kadın Kolları’nı uzun yıllardır yöneten ekibin adayı olan Gülen Ercan’ın seçilemeyeceği anlaşılınca arayış başlamış. Kulislerde dolaşan bilgilere göre Nilüfer Deveci, Yeğen’i arayarak adaylık teklif etmiş. Dün de yazdık. Sultan Yeğen, Çorumlu ve Mustafa Akaydın’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde CHP fotoğrafında yer alan isimlerden biriydi. Çorum ve Akaydın faktörlerinin artı bir etki yapacağı düşünülmüş olmalı ki Sultan Yeğen’in kapısı çalınmış. Yeğen de teklifi kabul etmiş. Yani Sultan Yeğen sürprizinin arkasında böyle bir trafik var. CHP’de eski siyasetçileri ne yaparlar? Nasrettin Hoca’nın dediği gibi, “kırpıp kırpıp yıldız yaparlar”...

Aksu’da istifa eden edene

CHP’nin Aksu ilçe örgütünde kazan kaynıyor. Hatta taşmaya başlamış. Aksu’da belediyeyi CHP kazandı. İsa Yıldırım yıllar sonra yeniden başkan koltuğuna oturdu. Bu başarının parti örgütüne yansıması pek hayırlı olmamış gibi görünüyor. İlçe eski Başkanı Kenan Yıldız’ın yerel seçim sürecinde, belediye başkan adayı olmak için istifa etmesi üzerine Hamza Erdem koltuğa oturdu. Muratpaşa Belediyesi’nde çalışan Erdem’in yönetiminde yer alan 9 kişinin istifa ettiği konuşuluyor. Söylendiğine göre, ilçe sekreteri Hasan Hüseyin Yavuz, Hüseyin Coşkun, Ramazan Alkan, Süleyman Yıldız, Özgür Yıldırım, Ercan Kaya, Veli Güler, Cengiz Osman Öğüt ve Feyzullah Akyel istifa dilekçelerini il başkanlığına sundu. Yerel seçim öncesinde de ilçe yönetiminden Rıza Maden, Arif Bülbül ve Mevlüt Erdem meclis üyesi adayı olmak için istifa etmişti. Bu durumda, tüzük gereği ilçe yönetimi düşmüş görünüyor. Bakalım nasıl toparlanacak?..