22 Kasım 2013... Cuma akşamı saat 18.00’de MHP lideri Devlet Bahçeli Antalya’ya geldi. 2014 yerel seçimlerinin öncesiydi. Bahçeli, henüz Erdoğan’ın, AKP’nin koluna girmemişti o günlerde. Döşemealtı’nda partililer karşıladı otobüsü. MHP liderinin omzuna Antalyaspor atkısı konuldu hemen. Bolca fotoğraf çekildi. Karşılayanlar arasında MHP’nin eski il başkanlarından Nizamettin Sağır da vardı. Kendisi kararsız olsa da çevresinin, sevenlerinin, arkadaş kitlesinin teşvikiyle Büyükşehir’e adaylık düşünüyordu. Partililer Bahçeli’nin elini öpmek, bazıları da sıkmak için kuyruğa girdi. Kuyrukta Nizamettin Sağır da vardı. Hemen arkasında ise Nihat Kavşut. MHP lideri Bahçeli, eski il başkanı Sağır’dan pek hazzetmiyordu. Kendisine uzatılan eli çaresiz ya da boş bulunarak sıktı, ama bir yandan da itti.

Whatsapp Image 2024 05 30 At 18.34.51

‘NİZAMETTİN BEYİ UZAKLAŞTIRIN’

Bahçeli’nin hemen yanında, son günlerin tartışmalı ismi Olcay Kılavuz vardı. Kılavuz o günlerde Ülkü Ocakları Genel Başkanı’ydı. Bundan sonrasını Sağır’ın hemen arkasındaki Nihat Kavşut’tan dinleyelim. Kavşut’un söylediğine göre Bahçeli, Kılavuz’a dönerek “Nizamettin Bey’i buradan uzaklaştırın” diyor. “Ülkücü camiada bu emrin anlamı, karşılığı bellidir” diyor Nihat Kavşut. Bu sözleri duyar duymaz da Sağır’ın koluna girip adeta sürükleyerek oradan uzaklaştırıyor. Kılavuz’la göz göze geliyorlar uzaklaşırken. Muhtemelen Kılavuz, Kavşut’u, Bahçeli’yi oradan uzaklaştıran bir ülkücü sanıyor. O esnada olayın farkında olmayan Nizamettin Sağır kızıyor Kavşut’a. Kalabalıktan uzaklaşıp ağaçlık bir alana kadar gidiyorlar.

SAĞIR’A DÖŞEMEALTI OPERASYONU

Olayın üzerinden bir gün geçiyor. Sağır’ı telefonla arayan bir partili, “Dün Döşemealtı’nda ne oldu?” diye soruyor. Meselenin Nihat Kavşut’un vesvesesi olmadığı, Sağır’ın gerçekten de harcanacağı anlaşılıyor. Siyaseten de harcanıyor zaten. MHP kapısı Sağır’ın yüzüne kapatılıyor. İYİ Parti hareketi başladığında, Nizamettin Sağır kurucu il başkanı olarak dönüyor aktif siyasete. Nihat Kavşut da İYİ Parti’de yöneticilik yaptı ve Büyükşehir Belediyesi’nde görev aldı. Bahçeli halen MHP Genel Başkanı ve Erdoğan’la kol kola yürüyor. “Nizamettin’i buradan uzaklaştırın” diye talimat verilen Olcay Kılavuz ise sonradan Mersin Milletvekili oldu. Bu dönem meclise giremeyen Kılavuz, Bahçeli’nin danışmanlığını üstlendi. Sinan Ateş cinayetiyle gündemde olan Kılavuz, geçtiğimiz günlerde bu görevinden alındı. Nereden nereye!

AVCIOĞLU CHP’YE TRANSFER OLABİLİR

CHP, Kumluca’da karma karışık... Salı günkü Ters Köşe’de Hüsnü Şahin meselesini anlatırken Kumluca’da yaşananları detaylı olarak özetlemiştik. İlçe örgütünde yaşanan iki başlılık yerel seçimlerde tam bir bölünmeye yol açtı. Bir yanda CHP’nin belediye başkan adayı Mustafa Köleoğlu, diğer tarafta ise Demokrat Parti’ye yönelen Aydın Özer’in öne çıkardığı Mesut Avcıoğlu. Kumluca siyasetinde öne çıkan birçok CHP’li, partiyle köprüleri atarak Demokrat Parti adayı Avcıoğlu’nun yanında çalıştı. Hatlar iyice karıştı, ilçe örgütü çöktü, yeni bir ekip oluşturulmaya çalışıldı. Avcıoğlu’na çalıştığı tespit edilenler disipline yollandı filan...

Bu arada danışma kurulları sürecini başlatan CHP, Kumluca için bir türlü tarih belirlemedi. Homurtular ayyuka çıktı. Biz de Ters Köşe’ye taşıdık bu durumu. Yazının mürekkebi kurumadan, danışma kurulu toplanacağı bilgisi geldi. Kumluca Danışma Kurulu toplantısı bugün saat 11.00’de yapılacak. Fakat bu sefer de, ilçe başkanlığının toplantıyı duyurmadığı, üyelere haber vermediği yönünde sesler yükselmeye başladı. Toplantı CHP ilçe binasında yapılacak. Bunu duyuran eski ilçe başkanı Arif Kocacık, “1500’e yakın üyesi olan CHP’nin danışma kurulu, en fazla 100 kişi alan ilçe binasında olacak. Üyelerin haberi yok. Ben de bir gazeteciden öğrendim” diyor. Böyle giderse Kumluca’dan çok duman çıkar, çünkü ilçedeki siyasi ortam cayır cayır yanıyor. Önümüzdeki süreçte Demokrat Parti’den seçilen Mesut Avcıoğlu CHP’ye transfer olursa da hiç şaşırmayın.

KADINLARDAN SES YOK

İlçelerde danışma kurulları toplayan CHP, bir yandan da kadın kolları kongresi yapıyor. İlçe kadın kolları kongreleri bittikten sonra il kongresi yapılacak. Adaylar da var. Fakat kadın kolları seçimi ne parti kulislerinde ne de genel siyaset gündeminde konuşuluyor. İlginç!