Korkuteli seçmeni ülke siyasetine örnek olacak bir tercih yaptı. Genç bir kadını belediye başkanı olarak seçti. Hem genç, hem kadın... Gençlere ve kadınlara siyasette yer, alan, kontenjan, pozitif ayrımcılık isteyenler için ayakta alkışlanacak bir davranış. Sandıktan Saniye Caran çıktı. Aydınlık yüzlü, örnek bir kadın... Aslında eşi Hasan Can Caran aday gösterilmişti. Fakat seçilmeye engel bir durumu ortaya çıktığı için aday olarak açıklandığı halde geri çekilmek zorunda kaldı. Bu durum üzerine Saniye Caran çıktı, “Ben adayım” dedi ve seçildi. Korkuteli halkı bu aileye güvendi ve belediyeyi teslim etti.

KORKUTELİ SEÇMENİNE ALKIŞ

Gerçekten Türkiye’ye örnek olacak bir tablo var ortada. Başarılı ve dengeli bir biçimde sürdürülebilirse kalıcı da olur. Başka beldelerde, ilçelerde, kentlerde benzerleri de yaşanmaya başlar. Saniye Caran belediye başkanı, eşi Hasan Can Caran ise Korkuteli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı. Biri yerel yönetimin, ilçe siyasetinin, diğeri de ekonominin başında. Son derece uyumlu, saygılı, başarılı, örnek bir çift... Fakat bu çifte, bu tabloya nazar değecek gibi görünüyor. Korkuteli seçmeninin bu siyasi kararına, genç bir kadına belediyeyi teslim etme cesaretine, bu başarıya gölge düşmesinden endişe ediliyor.

ÜLKEYE ÖRNEK OLABİLİRSİNİZ

31 Mart seçimleriyle birlikte borçlu bir belediye devralındı. İşler oldukça zor. Korkuteli’ye hizmet verme konusunda güçlükler yaşanacağı ortada. Fakat vatandaş, Korkuteli çevresi, hatta Korkuteli’yle ilgisi olmayan, Caran ailesini tanımayan insanlar bile verilen fotoğraflardan rahatsız oluyor. Homurdanmalar başladı. Hasan Can Caran, belediye başkan eşi Saniye Caran’ı hiç yalnız bırakmıyor, bütün fotoğraflarda yanında. Başkan nereye giderse eşi de orada. Bu durumda da ortaya bir ‘eş başkan’ görüntüsü çıkıyor. Birbirini seven, sayan,  iyi günde, kötü günde birlikte olmak için söz vermiş, imza atmış bir çifte, ‘herkes işine baksın’ diyemeyiz tabii. Fakat en azından bir süre birlikte fotoğraf vermeseler iyi olur. Saniye başkan fotoğrafta görünsün, ama eşi Hasan bey kenarda durmayı, kareye girmemeyi başarsın. Çok demokratik, aydın, nitelikli, bütün ülkeye örnek olacak bir davranış olur.

İYİ Parti’de in cin top oynuyor

İYİ Parti’nin kurucu genel başkanı Meral Akşener koltuğu bıraktı. Yapılan kongreyle Müsavat Dervişoğlu genel başkan seçildi. “Bunu herkes biliyor, herkesin bildiğini niye yazıyorsun” diye sorabilirsiniz. Bilmeyenler var. Hem de bazı İYİ Parti yöneticileri bilmiyor. 100. Yıl Caddesi üzerindeki İYİ Parti Muratpaşa İlçe Başkanlığı binasında halen Meral Akşener fotoğrafları duruyor. Üstelik bu bina tam da üst geçidin yanında... Her gün on binlerce insan burun buruna geçiyor buradan. “Antalya’da İYİ Parti bitti” diyenleri haklı çıkartan, doğrulayan bir sahne bu. Ya ofisi açan kalmadı, ya para bittiği için tabela yenilenemiyor, ya da yönetim halen Akşenerci. Muhtemelen ilçe binasında in cin top oynuyor.

Whatsapp Image 2024 06 24 At 19.58.13 (1)

 

PTT’den Ülkücü satırı

PTT; mektup yazan, telgraf çeken kuşakların hatırasında özel bir yere sahiptir. Ucu yanık mektuplar, üzerine kuşların konduğu telgraf direkleri, başında heyecanla beklenen telefonlar, bir dönemin duygu dünyası, atmosferidir. Baş döndürücü teknolojik gelişmeler, yeni dünya, bilişim çağı bütün bunları tarihe gömdü. Artık mektup yazan pek yok. Sabit telefon nostalji oldu. Telgraf ise kalmadı. Fakat bütün bunların hatırası, hafızası PTT’de yaşıyor. Yeni çağa ayak uydurmaya çalışan PTT de kendini yeniliyor. Bu yeniliklerden biri ise PTT çatısı altındaki online alışveriş mağazası. Mağazada satılan ürünleri tanıtmak, müşteri toplamak için sosyal medya üzerinden de reklam çalışması yapıyorlar.  Son günlerde bir ürün özellikle öne çıkmaya başladı: Üzerinde Bozkurt amblemi ve üç hilal olan bir satır. Devletin bir kurumu, halkın işletmesi, hepimizin şirketi olan PTT, bir siyasi çevrenin, Ülkücülerin satırını satıyor. O satırın ne anlama geldiğini de bu ülke insanı iyi bilir. PTT, kimlere karşı kimlerin silahlanmasına aracılık ediyor acaba?

Whatsapp Image 2024 06 24 At 19.58.13