Aylarca, haftalarca, hatta günlerce seçimle yattık seçimle kalktık, yerel seçimlere odaklandık. Şehrin caddelerinde dolaşan başkan adaylarını er meydanlarında ki konuşmalarını, vaatlerini dinledik. Memleket meselelerini tartışan siyasilerimizi dinledik. Kendimizce yorumlar yaptık, aklımızca kararlar verdik ve sonunda söz sırası bize geldi. Seçmen de demokrasinin gereği, vatandaşlık görevini sandıkta oyunu kullanarak yerine getirdi. Ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun diyelim. Ve devam edelim...

***

Evet, seçimin harala gürelesi bitti, geçim derdi başladı. Seçim sonrası ekonomi politikaları değişir mi, beklenti ne? Tüm bu soruların yanıtını bekleyip göreceğiz. De, emeklinin maaş zammıyla ilgili iddialarına Ankara'dan yanıt geldi ve emekliye Temmuz'u beklemesi tavsiye edildi. Meali belli emekliye zam yok, tavsiye var. Emeklide amasız, fakatsız, lakinsiz bekler, ne de olsa onda emekli sabrı var!..

***

16 milyon emekliden söz ediyoruz. Seçim döneminde emekli maaşlarına ek zam yapılıp yapılmayacağı soruları gündemdeydi. Seçimler yapıldı bitti, konu kapsama alanı dışı kaldı. Ve de Ankara, 'maaş düzenlemesi Temmuz'da' sinyali verdi. Emekli aldı kabul etti 'umduğunu değil bulduğunu' muhabbeti. Yılın ilk 6 ayındaki enflasyona göre, emekli maaşları tekrar masaya yatırılacakmış. Açıklama bu yönde. Ne de olsa beyan esastır.

***

Dedikten sonra, gelelim emekliye verilen on maddelik destek paketine. Hani içerisinde faturalar dâhil indirim ve kampanyaların madde madde sıralandığı destek paketine. Milyonlarca emeklinin gelirini artıracak, giderini azaltacak yeni yasal düzenlemelere. Ana haber bülteninde izlerken dikkatimi çekti, emekliye zam değil ama seyahat, tiyatro ve sinema için indirimli bilet müjdesi verildi. Hiç yorum yapmadan bir emeklinin yanıtını paylaşıyorum 'Müjdeyi duydum, Karayip adalarına gitmeye hazırlanıyorum' diyor ve ekliyor 'gülerim ağlanacak halimize'. Yani emekli indirimli tiyatro, sinema bileti istemiyor 'benim tiyatroyla, sinemayla işim olmaz. Ben evime zor gidiyorum' diyor. Sözün özü emeklinin derdi geçim, güzel kardeşim.

***

Emekli şimdilerde promosyon derdinde. Bankalar promosyonları güncellemiş ya, emekli de yollara düşmüş banka banka dolaşıyor. Kamu bankalarının yanı sıra özel bankalar da emekliyi çekebilmek için promosyon yarışına girmiş ve denen o ki, rakamı 15 bine kadar çıkarmış. Var mı arttıran? İyi bir hafta diliyorum...