Hocaların hocası Fahri Işık 1981 yılında Patara’yı kazmak için başvuru yaptı. Fahri hoca o dönem Erzurum Atatürk Üniversitesi’ndeydi. Hatta üniversitenin arkeoloji bölümünü o kurmuştu. Fahri Işık’a izin 7 yıl sonra verildi ve Patara’ya ilk kazma 1988’de vuruldu. İki yıl sonra da Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü kuruldu. Yani bir anlamda Patara kazısı Akdeniz Arkeoloji, Akdeniz Arkeoloji de Patara kazısı haline geldi. Fakat artık bu böyle değil. Patara kazısı şimdi Fettah Tamince’nin kurucusu olduğu Antalya Bilim Üniversitesi’ne gitti. Üstelik bu özel üniversitenin arkeoloji bölümü yok. Niye ve nasıl öyle oldu? Haydi birlikte bakalım.

HAVVA HOCA EMEKLİ OLUNCA

Patara kazılarını Fahri Işık’tan sonra devralan Havva İşkan Işık, bu yıl üniversiteden emekli oldu. Arkeoloji Bölümü’ndeki çalışma arkadaşları, yani diğer hocalar imza verirse birkaç yıllık opsiyon tanınıyordu, ama galiba o da olmadı. Her neyse... Üniversiteden emekli olunca Patara Kazı Başkanlığı görevini de bırakması gündeme geldi. Peki yerine kim gelecekti? İki seçenek vardı. Ya Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Erkan Dündar ya da Antalya Bilim Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Mustafa Koçak... Her iki isim de konularında uzman, çok değerliydi ve ikisi de kazı başkan yardımcısıydı. Mustafa Koçak tercih edildi. Kazıda da artık Antalya Bilim Üniversitesi’nin bayrağı dalgalanacak.

PATARA KAZISINDA SPONSOR

Mustafa Koçak Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi ama aslında arkeolog. Nitelikli bir bilim insanı... Zaten Patara’da da uzun zamandır Nero Hamamı’nı kazıyordu. Kazı başkanlığı Patara için önemli bir adım olacaktır. İşin bu tarafı ayrı... Biz işin diğer tarafına, perdenin arkasına bakalım. Patara kazısı Antalya Bilim Üniversitesi’ne niye geçti ve Akdeniz Üniversitesi kendi kalesi olan Patara’yı nasıl kaybetti? Öncelikle Tamince’nin kazı sponsorluğundan bahsediliyor. Kesenin ağzı açılmış. Yani Cem Yılmaz’ın deyimiyle ‘tamamen duygusal’ bir durum söz konusu. Kazıların bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinde etki oluşturulmuş. Sonuçta hem bakan Mehmet Nuri Ersoy, hem de Fettah Tamince turizmci…

AKDENİZ, KALESİNİ KAYBETTİ

Perde arkasında başka durumlar da var ama onlara girmeyelim. Çünkü meseledeki en önemli boyut bu ekonomik ve siyasi güç... Artık antik kentlerde de parayı veren düdüğü çalıyor. Bas parayı, Patara’da senin bayrağın dalgalansın. Peki bunca şey olurken Akdeniz Üniversitesi sessiz mi kaldı? Sessiz kaldı diyemeyiz; o tarafta da birkaç girişim söz konusu. Söylendiğine göre Rektör Özlenen Özkan, Erkan Dündar’ın kazı başvurusu yapması için devreye girmiş. Evraklarını tamamlaması, başvuru yapması, acele etmesi için Erkan Dündar’ı aramış filan ama atı alan çoktan Üsküdar’ı geçmiş artık. ‘Bilimde öncü’ Akdeniz Üniversitesi’nin markası Patara, bağıra çağıra Antalya Bilim Üniversitesi’ne gidivermiş.

KUMLUCALILARIN KANINI BİLEN ADAM

Birkaç gündür Kumluca kulislerinde dolaşırken belediye başkanı seçilen Mesut Avcıoğlu’yla ilgili bir latife de kulağımıza çalındı. Avcıoğlu geçmişte Finike’de başhekimlik, Kumluca’da uzman doktorluk yapmış bir isim. 30 yıldır Kumluca’da hizmet veren Avcıoğlu Tıbbi Laboratuvarı’nın da sahibi. Kumluca’nın kan tahlillerini 30 yıldır Avcıoğlu yapıyor. Bunu hatırlatan hemşerileri, “Mesut başkan Kumlucalıların kanını bilir” diyor.

HÜSNÜ ŞAHİN YILAN HİKAYESİ

Antalya’nın sembol isimlerinden Hüsnü Şahin’in CHP’den atılıp atılmayacağı yılan hikayesine dönüştü. Salı günkü Ters Köşe’de konuyla ilgili açıklamasına yer verdiğimiz CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Can Okan Kıran, “Biz Hüsnü Şahin’i disipline sevk etmedik” demişti. Hüsnü Şahin, Muratpaşa üyesi ve prosedür gereği bu ilçenin yönetimi tarafından sevk edilmesi lazım. Fakat aslında öyle olmamış. Bu seferki açıklama İl Disiplin Kurulu Başkanı Hüseyin Eroğlu’ndan geldi. CHP Genel Merkezi’nin bütün ilçe örgütlerinden, yerel seçimlerde başka adaylara çalışan partililerin tespit edilerek gönderilmesini istediğini belirten Eroğlu, “Bu tebliğ 29 Nisan’a kadar olan süreci kapsıyor. 31 Mart-29 Nisan arasındakiler Genel Merkez’e, sonrakiler bize gelecek. Genel Merkez, ilçe örgütlerinin 29 Nisan’a kadar gönderdiklerinin incelemesini yaptı. Serik ve Kumluca sıkıntılı… Her iki ilçede de disipline gönderilen 30 civarında isim var. Toplan 60’ın üzerinde isim yani. Hüsnü Şahin de disipline gönderildi. Sadece Hüsnü Şahin değil, Kumluca eski ilçe başkanı ve kadın kolları eski ilçe başkanı da disiplinde” dedi. Bakalım ne karar çıkacak? Bakalım Hüsnü Şahin’in hikayesi nereye varacak?