Şu günlerde siyasetin dili seçim, vatandaşın ise dili geçim. Vatandaşın ekonomisi de, yaşamı da ekside, hatta eksinin karekökü. Para yetmiyor arkadaş, tasarrufun tasarrufunu yapan vatandaş, borç sarmalı içinde. Aha da buyurun Ramazan'dan önce zamlar geldi, Ankara ise ‘sabır' dedi.

***

Yemin olsun millet hem kekeme, hem geveze oldu, dahası yetip bitmeyen aylığı 30 güne bölebilmek için ekonomist oldu. Ha bu arada bir de tedirginlik yaratan kredi kartı meselemiz var ki sormayın gitsin. Gelin soralım, kredi kartında taksit dönemi biter mi? İşte o zaman vatandaş da biter. Kredi kartı sınırlandırılacak mı, kredi kartları için nasıl bir düzenleme hazırlığı var? Şimdilerde yanıt bekleyen sorular bu. Peki, kredi kartına alternatif ne? Bence kredi kartı kullanmamak… İyi de vatandaşın cebinde nakit yok, onu ne yapacağız? Şimdi işin uzmanlarına kulak verelim ‘kredi kartı doğru kullanılmalı’. En kritik uyarı ise, asgari ödemelerin zamanında yapılması. Yani borç sarmalınım önemli bir ayağı kredi kartı, eksi eksiyle devam ediyor. Sözün özü, vatandaş ekside.

***

Diyelim ve gelelim 'mesai saatleri kısalıyor mu?' konusuna. Zira duyduğumuza göre, mesai saatleri düzenlemesi için adım atılıyormuş. Yeni düzenleme ile 45 saat olan haftalık çalışma saatleri, 35 ila 40 saate düşürülmek için Ankara kolları sıvamış çalışma yapıyormuş. 8 saatlik mesai saati iner de 6 saat olursa, eh işveren de verimliliği arttırmak için kendince yöntemler uygular ve de kahve molası, dinlenme aralığı falan ne olur acaba? Hani çalışanlar da mesai saati kısalsın istiyormuş ya, şeytanın avukatlığını yapalım dedik.

***

Peki, amaç neymiş. Mevzuat değiştirilerek çalışanın güçlendirilmesi hedefleniyormuş. Düzenleme, esnek çalışma saatlerinden tutun da, yıllık izinler ve ücretler gibi bir dizi konuyu kapsıyormuş. Anladığımız kadarıyla iş kanununda yapılacak değişiklikler, milyonlarca çalışanı doğrudan etkileyecek. Mevzuat düzenlenecek ve çalışanların pozisyonu güçlendirilecek. Ve dahi haftalık çalışma saatlerinin 45 saatten 40 saate düşürülmesi planlanıyormuş. Haftanın ilk günü için kıyak haber. Çalışan kesim şimdilerde el tetikte kulak kirişte beklemededir, ne diyelim hayırlısı olsun.