Haydi buyurun, aylık enflasyon beş ayın zirvesine çıkmış. Ve de yılın ilk ayında koltuğa oturmuş. Demek oluyor ki aylık bazda düşüş trendi sona ermiş. Ne diyelim geçmiş olsun. TÜİK 'Ocak'ta enflasyon 6,7 arttı' derken yıllık enflasyonun ise yüzde 64,86 olduğunu buyuruyor, biz ona yüzde 65 diyelim küsuratla uğraşmayalım. Ekonominin patronu ise yıllık enflasyonda, yılın ikinci yarısı itibariyle belirgin bir gerileme göreceğimizi beyan ediyor. İçimiz ferahladı!

***

Diyelim ve gösterilen gerekçelere bir göz atalım, ne diyormuş TÜİK 'Ocak ayında tüketici fiyatları, asgari ücret artışları ve vergi ayarlamalarının da etkisiyle Aralık ayına göre Ocak ayı enflasyonu yükseldi’. Yani aylık enflasyon geçici etkiler kaynaklı yükselerek yüzde 6,7 gerçekleşirken yıllık enflasyon da yüzde 64,86 olmuş. Da, geriye kalan dört ayın gerekçesi ne ola ki? Hani beş ayın zirvesi ya, Ocak'ın aç gözlü enflasyonu.

***

Millet enflasyonla mücadeleye devam. Bir numaralı gündemi ekonomi olan herkesin şikayeti ‘ekonomi artı enflasyon eşittir hayat pahalılığı’. Akaryakıta akşamdan sabaha gelen akıl almaz zamlar, doğrudan çarşı pazara yansır olmuş. Ankara her ne kadar 'fiyat istikrarını sağlamak önceliğimizdir' dese de enflasyon denen bu kabus, tüketiciye fiyat algısını dahi unutturmuş. Durum öyle bir hale gelmiş ki kiracı ev sahibi boğaz boğaza. Hiç mi umut yok arkadaş, vatandaşın görüşüne bakılırsa 'ekonomi komalık’. İçimiz ferahlamıyor yani.

***

Enflasyon verilerine göre sağlık harcamaları ise Ocak ayının şampiyonu olmuş. Nasıl olmasın ki derde deva ilaç fiyatları uçmuş uçmasına da bulunabilse, o da yok suçlu kur farkı. Sözün özü piyasada ilaç, hastanelerde randevu yok. Hal böyle olunca da vatandaş ‘sağlıkta tasarruf olmaz' deyip şifayı özel hastanelerde arıyor. Dolayısıyla maliyet, cüzdana veya kredi kartına yansıyor. Sonrası malum sağlık harcamaları, şampiyon sıfatını alıyor. Sahi sağlık sisteminde sorunlar gittikçe büyüyor mu ne?

***

Eh son paragrafta az biraz ferahlayalım, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin ek zamları banka hesaplarına yatmış nihayet. Amma velakin emeklinin zamlı maaşı, fiyatlara gelen zamlarla yarışabilecek mi? Sahi sizin enflasyonunuz ne durumda? Sağlıcakla kalın.