Türk milletinin özgür, bağımsız, laik ve modern bir devlet kurma kararlılığını ve azmini yansıtan bir coşku ve gurur günü olan Cumhuriyetin ilanı, Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki Türk Kurtuluş Savaşı'nın zaferiyle mümkün oldu. Türk milleti, işgalcilere karşı büyük bir direniş göstererek, kendi kaderini tayin etti ve 29 Ekim 1923'te Türk milletinin egemenliğine dayanan Cumhuriyet ilan edildi.
Atatürk'ün önderliğindeki reformlarla birlikte Türkiye, çağdaşlaşma ve modernleşme yolunda büyük adımlar attı. Eğitim, kadın hakları, hukuk, sanat ve kültür alanlarında yapılan reformlar, Türkiye'yi diğer uluslararası toplumlar arasında saygın bir konuma getirdi.
Özellikle medeni kanun Türk kadınlarına kazandırdığı haklarla kadın için devrim niteliğinde oldu. Türkan Saylan'ın dediği gibi "Her eğitimli kadının bu Cumhuriyet'e borcu var." Bu yüzden Atam, sana ne kadar teşekkür etsem az. Özgürce nefes alabiliyorsam, her türlü karanlığa karşı aydınlık bir yolda yürüyebiliyorsam, oy kullanabiliyorsam, istediğim gibi giyinebiliyorsam, fikirlerimi söyleyebiliyorsam, bir kadın olarak haklarım yasalarınla korunuyorsa ve diğer özgürce alabildiğim tüm kararlar sen öyle olmasını sağladığın için. Bir Cumhuriyet kadını olarak hakkını asla ödeyemem Atam! Her zaman senin yüreğini, fikirlerini, takip edip bizim için aydınlattığın yolda yürümeye, özellikle kadınlar ve çocuklar için devam edeceğim.
Cumhuriyetin kurucusu, gelmiş geçmiş en büyük lider olan ilk Cumhurbaşkanımız, Atamız, Mustafa Kemal Atatürk'e yüreğimizde tükenmeyen bir aşkla ve özlemle ne kadar teşekkür etsek az. Senin gibi bir lider hala gelmedi Atam… Asla hakkın ödenmez, asla yerin dolmaz, asla senin gibisi gelmez, kimse halkını senin kadar sevemez.
Cumhuriyet Bayramı, Türk milletinin milli birlik ve beraberlik duygularını güçlendiren, farklı sosyal, kültürel ve siyasi geçmişlere sahip insanları ortak bir amaç etrafında bir araya getiren, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin zaferini ve Türkiye'nin modernleşme sürecini kutladığı en büyük bayramken, bu bayramın yüzüncü yılını görüyor, yaşıyor ve kutluyor olmak hepimiz için büyük bir lütuf! Günümüzde kötü olaylar yaşanırken, insanlık tarihinde bu tarz olaylara şahit olmamızla alakalı sosyal medyada yakınmalara denk geliriz, işte şimdi gerçekten ayrıcalıklı hissetmemiz gereken bir tarihe tanıklık ediyoruz! Cumhuriyetin yüzüncü yılını görmek ve kutlamak müthiş bir ayrıcalık!
“Her eserin bir imzası vardır, Türkiye’nin imzası da Mustafa Kemal Atatürk.” Merak etme Atam, ne senden geçeriz ne de senin eserinden; çünkü dünyada imkansız olan bazı şeyler var: Seni unutmamız, sana şükran duymadan geçen tek bir günümüzün olması...
Dahili ve harici bedhahlara rağmen daha nice 100 yıllar görecek ülkemiz. Çünkü Atam hiçbir zaman yanılmadı, bu sözü de boşuna söylemedi: "Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır."
Cumhuriyet'in temel değerleri olan laiklik, demokrasi ve eşitliğe sahip çıktığımız, insan haklarına ve özgürlüklere saygı gösterdiğimiz, Türk milletinin geleceğini daha da parlak kılmak için birlik ve beraberlik içinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin değerlerini yüceltme ve gelecek nesillere aktarma sorumluluğumuzu hep hatırladığımız, aydınlık, ayrımsız, mutlu, laik, bilimsel eğitime dayalı, çağdaş, savaş karşıtı ve barış dolu, paylaşımcı, bölünmemiş ve aksine tamamıyla birleşmiş, huzurlu nice bayramlara...
Sana ve Cumhuriyetimize layık olduğumuz nice 100 yıllara! Doğum günün kutlu olsun Türkiyem, benim güzel vatanım! Gücünü damarlarındaki asil kandan alan güzel ülkem, bunu sakın unutma: Cumhuriyet Biziz!
"Benim kuvvetim, benim size olan sevgim ve sizin bana olan sevginizdir." Mustafa Kemal Atatürk