Diyor Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı. Ama gelin görün ki emeklinin huzuru kaçtı bile. Nedeni malum, emeklilerin zam konusunda sınıflandırılmaları. Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte memur ve emeklilerinin alacağı enflasyon farkı dahil, aylık artışları yüzde 49 nokta küsur oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı ise yüzde 37 nokta bilmem kaç olacak, bu kadarcık. Yani emeklilere iki ayrı zam oranı. İşçi emeklisi huzursuz, onların meselesi birbirleriyle değil, 'hayırlı olsun' diyor ama şu soruyu da soruyorlar 'neden memur emeklisine pozitif ayrımcılık?'. Siz verin cevabını.

***

İşçi emeklisi sadece huzursuz mu? Değil, aklında cevabını veremediği bir sürü deli soru var. Biir, neden kamu emeklisi ile SSK ve Bağ-Kur emeklisinin arasında zam ayrımcılığı var? İkii, emeklilerin maaşları neden aynı oranda değil, sosyal devlet gereği bu mu? Ve üüç, işçi emeklisinin aylıklarına ne kadar zam yapılacak, enflasyon rakamı üzerine refah payı eklenecek mi? Elçiye zeval olmaz bilirsiniz.

***

Asgari ücret, en asgarisinde yaşam ücreti ise işçi emeklisi de bunu talep ediyor ve bekliyor. Haklı değiller mi? Sahi neden emekli maaş zammında, memur ve işçi emeklisine iki ayrı zam oranı? Neden bu pozitif ayrımcılık? İşçi emeklisi eşitlik istiyor. Peki, memur emeklisi de işçi emeklisi de aynı enflasyondan etkilenmiyor mu? Aynı harcamaları yapmıyor mu? Harcamalar aynı, maaşlar farklı. Oldu mu ya?

***

Bir de TÜİK meselemiz var. Altı ayda bir geçim ayarını açıklıyor ya. Türkiye İstatistik Kurumu, 2023 Aralık ayı enflasyonunu yıllık bazda yüzde 64,77 olarak açıklıyor. Tesadüfe bakın ki 2022 Aralık ayı enflasyon oranı da yüzde 64,27 imiş. Yani bir yılın ardından Aralık enflasyonu değişmemiş, küsuratı boş verin yine yüzde 64 olmuş. Heyhat. Hal böyle olunca, 2023 Kasım ayından bu yana enflasyonda düşüş trendine girmişiz. Malum Aralık ayı enflasyon verileri, emeklinin, memurun ve emeklisinin yumuşak karnı!

***

Son satırlarda konuyu tatlıya bağlayalım mı? Memur ve memur emeklisine yüzde 49,25, SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 37,57 maaş artışı veren Ankara, işçi emeklilerinin zam oranlarına düzenleme yapacakmış. Çalışmaların başladığı duyuruluyor. Yani, emekliler arasındaki zam ayrımcılığı giderilecek mi? Duyuruyu böyle mi okumalıyız siz karar verin. İyi haftalar.