Evet bugün de konu başlığımız bu olsun, bir tür harcama vergisi olan ÖTV KDV falan. Neyse söze adabıyla girelim, sonrasına bakılır. Da, lafı fazla sündürmeden kendi rekorunu kıran enflasyona yani tüketiciye 'fiyat algısını' unutturan kavram ile ilgili biraz ironi yapalım ve iki çift laf edelim. Görelim ki hal ahval niceymiş ama kızmadan sakin şükür. Mesela yüksek vergi dilimleri, neden yeniden yapılandırılmıyor da maaşlar cüzdana girmeden vergilerin gazabına uğruyor diye kendimizi yiyip bitirmeyelim! En iyisi 'vatandaştan sevgiler' deyip işi tatlıya bağlayalım!

***

Ve de tatlı tatlı devam edelim! Ama fakat lakin, cepte ne tat ne tuz bırakan şu ÖTV ile KDV can sıkıyor değil mi? Tüketici yıllardır temel ihtiyaç ürünlerine, adı ÖTV olan Özel Tüketim Vergisi ödüyor. Hatırlarsınız, bu vergi türü 2002’de geçici olarak bütçemize girdi ve sonunda kalıcı oldu hem de artarak. Alışveriş yaptığımızda ister temel ihtiyaç ürünü olsun, ister olmasın önce KDV'si sonra ÖTV'si alınıyor. Yani verginin vergisi çifte kavrulmuş misali. Velhasıl-ı kelam 'ihtiyaç temel, vergisi özel' mealinde.

***

Şimdi gelin şu ÖTV neyin nesiymiş yeniden hatırlayalım. Aynen şöyle yazıyor 'Özel Tüketim Vergisi, belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir’. Aman ne güzel! Uygulamadaki amaç ise gelir elde etmekten ziyade, sosyal fayda sağlamakmış. İyi de kardeşim, sabun köpüğünden tutun da tırnak makasına kadar ıvır zıvır tüketim mallarından niye alınıyor. Tıraş köpüğünden, tırnak makasından, lüzumlusundan, lüzumsuzundan ondan bundan ÖTV.

***

Hal böyle olunca da insanoğlu soruyor ‘ÖTV'nin neresi özel?’. Yıllardır temel ihtiyaç ürünlerine bu vergiyi ödüyor tüketici. Hani geçiciydi, kalıcı oldu mübarek! Tüketici her aldığı ürüne KDV, ÖTV derken verginin vergisini ödüyor. Misal cep telefonu, internet, beyaz eşya, tıraş köpüğü falan filan, liste uzayıp gidiyor. İyi de bu ürünlerin hangisi lüks tüketim de vergisi ÖTV? Peki, temel ihtiyaç ürünlerinin kapsamı nedir? Onlar kapsama alanı dışı.

***

Sözün özü, vatandaş fiyat algısını malgısını unutmuş. Enflasyon tüketiciye havlu attırmış.