Milo, türü gereği oldukça meraklı bir köpekti. Etrafındaki her şeyi merak eder ve ne olduğunu anlamaya çalışırdı. Bir gün sahilde yürüyüş yaparken balık tutan insanları merakla izlemeye koyuldu. Bu izleyiş oldukça masum gözükürken burada yazacağım bir anıya dönüşmesi sadece iki dakika sürdü.

Gün batımı ile birlikte tatlı pembe tonlarında gökyüzü, denizden esen hafif bir meltem… her şey yolunda hissinin ufak bir tarifi derken…

Milo, balıkçıları yakından izlemeye karar verdi. Yanlarında dolanırken oltalara doğru gittiğini görüp onu birkaç kez uyarmama ise hiç aldırış etmedi. İçindeki merak duygusundan kendini alıkoyamıyordu çünkü merak böyle bir şeydi; içimizden gelen, istemsiz yapmak istediğimiz hatta bizi canlı tutan duygulardan biriydi.

Milo da merakına yenik düştü ve oltanın ne olduğunu anlamaya çalışırken oltanın iğnesini yuttu…

Yuttu dediğime bakmayın; boğazına takıldı ve hemen veterinere ulaşıp cerrahi müdahale ile iğneyi çıkarttık. Zorlu bir gün olmasına rağmen Milo’nun da bir zarar görmemesiyle birlikte, küçükken benim de merakımdan toka yuttuğum anı ile birleştirerek Milo’nun ne kadar da bana benzediği düşüncesi ile o günü atlattık.

Şimdi geriye dönüp baktığımda merak duygusunun gücünü bu anıda daha net görebiliyorum.

Belki toy belki de yüzeysel bir bakış açısı olarak; bir konuyu merak etmek o konuya olan ilginin artmasını sağlarken bir insanı merak etmek ise o insana verdiğin değeri artırır aslında. Merak etmediğimiz bir konuyu ilgi ile takip etmez merak etmediğimiz bir insanın hislerini pek önemsemeyiz.

O yüzden merak, insanın içindeki duyguları canlı tutmak için gerekli bir histir. Ben de bu görüşe dayanarak merak ettiklerime dikkat etmeye çalışırım. Beni canlı tutan bir hissi içimde barındırıyorsam bunun gerekli olup olmadığını kendi içimde tartarım.

Bir şeyi öğrenmek için duyduğum merakım beni ileriye taşır mı bir bakarım mesela…

Ya da merak ettiğim insan beni canlı tutan hislerime değer mi diye kontrol ederim çoğu zaman…

Sizler de bir düşünün, neyi ve kimi merak ettiğinizi. Düşünün ve emin olun merakınıza değer mi diye.

Sonra başlayın o konuyu öğrenmeye, keşfedin merak ettiğiniz o koyları, araştırın o gördüğünüz antik yapının hikayesini… ve en önemlisi arayın o merak ettiğiniz insanı ve söyleyin ona ‘Merak ettim seni’…