Futbol sadece futbol değildir. Ekonomidir, endüstridir, sosyolojidir, biyolojidir, dindir, inançtır. Aslında bunların hepsinden de öte, siyasettir. Futbolla siyaset kol kola yürür. İkisi arasındaki ilişki iyi yürütülürse siyasetçiye puan kazandırır. Ülkeye faydası olur. İşler kötü giderse de iktidar devirir. Bir zamanların, bir dudağı yerde, bir dudağı gökte diktatörü Franco’nun, “Bana yüz bin kişilik uyku tulumu yapın” dediği rivayet edilir. Real Madrid’in mabedi sayılan Santiago Barnabeu Stadı’nın bu talimattan sonra yapıldığı aktarılır hep. Futbol, nereden bakarsanız orasıdır aslında. Bu uzun girişten sonra, biz gelelim Antalya futboluna.

ANTALYA’DAN SONRA BODRUM
Siyasilerin desteği ile Antalyaspor’a iki farklı dönemde başkan olan Ali Şafak Öztürk’ü umarım unutmamışsınızdır. Ali Şafak Öztürk ve babası Fikret Öztürk Antalya’dan kopamıyor. Opet’in sahibi olan Öztürk ailesi Antalyaspor’un başkanlığını bıraktıktan sonra Bodrumspor’u satın almışlardı. Aldıkları kulübe ciddi yatırım yapan aile, geçtiğimiz günlerde Bodrumspor’un Süper Lig’e yükselmesini sağladı. Bu başarı öyküsünün ardından, Öztürk ailesinin gözlerini yeniden Antalya’ya çevirdiğini duyduk. Hem futbol, hem iş dünyası, hem de siyaset kulislerinde yeniden nükseden bu Antalya aşkı konuşuluyor.

SERİKSPOR’A SPONSOR OLDULAR
Fakat bu sefer adres Antalyaspor değil. Antalya’nın yeşil sahalardaki başarılı temsilcilerinden Serikspor… Öztürk ailesinin Antalya’nın Serik ilçesindeki Belek’te oteli bulunuyor. Belki de o nedenle olsa gerek, söz konusu ilçenin takımı olan Serikspor’a talip olmuşlar. Satın almak için görüşmeler gerçekleştirilmiş, ama henüz mutlu sona ulaşılmamış. Yapılan anlaşma şu an için sponsorlukla sınırlı. Hatta bu konu geçtiğimiz günlerde Serik Belediye Meclisi toplantısında da tartışıldı. Antalya’da bir başka profesyonel kulüp olan Kestelspor satılıkken, buraya değil de otel sahibi oldukları Serik’in futbol takımına yatırım yapmaya çalışmaları, kafalarda soru işareti yaratıyor. Siyaset mi devreye girecek? Başka yatırımlar mı gelecek? Pek yakında görürüz.

Mesut Kocagöz’e özgürlük

Teleferik kazasından dolayı tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ve 4 sanık, yarın hakim karşısına çıkacak. Kazada hayatını kaybeden Memiş Enes Gümüş’ün ailesi, Kocagöz hakkındaki şikayetini geri çekti. Bu gelişme Kocagöz’ün tahliyesinin önünü açıyor. Davanın avukatları da oldukça iyimser… Umarım mesele bir siyasi rövanşa dönüşmez ve Kocagöz tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilir. Yineliyoruz: Mesut Kocagöz’e özgürlük!

Kepezspor’da değişim havası

ugün çok futbol olduk. Neyse, Ters Köşe’yi de ters köşe yapmak iyidir. Geçtiğimiz sezonu şampiyonlukla tamamlayan ve 2. Lig’e yükselen Kepezspor’da da değişim rüzgarları esmeye başladı. Kepezspor’u şampiyon yapan İsmail İltemir’in başkanlığı bırakacağı iddia edilirken, yeni başkanın Ramazan Karabulut olması bekleniyor. Antalyaspor’da bir dönem yöneticilik yapan Ramazan Karabulut, sonrasında ise Konyaaltı Belediyespor’un başkanlığını üstlenmişti. Karabulut’un adı her ne kadar Serikspor ile anılıyor olsa da, Konyaaltı’ndan Kepez veya Serik’e bu hızlı geçiş bakalım nasıl karşılık bulacak?

Üniversite çevresi maganda kaynıyor

Arabalı magandalar son günlerde Akdeniz Üniversitesi’nin Teknokent çıkışı çevresi, Kültür ve Gülveren mahallelerini mesken tuttu. Yakın tarihe kadar Kültür Mahallesi’ndeki kafeler caddesi, “magandayım, ama para bende” tiplemelerinin uğrak yeriydi. Üniversite öğrencilerinin sadece garsonluk yapabildiği bu mekanlar giderek sinek avlamaya başlayınca, boşta kalan maganda güruhu şimdi mobilize hale geldi. Üniversite arkasındaki caddede araçlarıyla piyasa yapan bu tipler, kızlara laf atıyor, takip ediyor, fiziki tacizde bulunuyor. Umarım üniversite yönetimi, emniyet güçleri, ilgililer, yetkililer bu konuya bir çözüm bulur. Yapacak şeyleri mutlaka vardır.