Artık siz karar verin. Vatandaşın yaşam biçiminde koşul ‘tasarrufun tasarrufu’ olmuş. Neden söz ediyoruz, yaşantımızın vazgeçilmezi ve bütçemize yön veren bir unsur haline gelen kredi kartlarından elbette. Ama gelin görün ki özellikle de ayın sonunu getiremeyen sabit gelirlinin tek alternatifi olan kredi kartlarına yeni tedbirler getiriliyormuş. Nedeni malum, kredi kartı ekstreleri patlamış ama kredi kartı harcamalarında da artış sürüyormuş. Hal böyle olunca da bankaların son tedbiri, kartların kullanım alanları konusunda olmuş ve de kredi kartıyla ilgili harcama alanlarını mercek altına almış. Hatta bazı bankalar, kredi kartlarından yapılan harcamaların yakından takip edileceği konusunda müşterilerini uyarmaya başlamış. Yani ekstrelere ekstra takip getirmiş.

***

Kredi kartları her an kapatılabilirmiş, duydunuz tabii kara haber çabuk yayılır. Bankalar, harcamalardaki artış devam edince otomobil, konut gibi kredilerde frene basmış demek ki. Amaç, enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartı kullanımının azaltılması, kart limitleri ve taksit sayılarında yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmekmiş. Dahası, kredi kartından yüksek meblağda nakit çekilemeyecekmiş. Ehh gerekçe makul, onca tonca lafa gerek yok.

***

Zira bize ait olmayan parayı kullanırken önce kendi bütçemizi iyi hesap etmek ve dahi kişisel enflasyona dikkat etmek gerekiyor değil mi? Eh ülkenin enflasyonu farklı, kişisel enflasyon farklı diye düşünenlerdenim. İstek mi, ihtiyaç mı? Bu pahalılıkta yapabileceğimiz tek şey, kendi enflasyonumuza ayar çekmek, o mesele yani. Ne de olsa emekliyiz.

***

Dedim de emeklilerin aklına takılan bir soruyu da müsaadenizle soralım. Neden emekliler, memnun olmadıkları farkları hala alamıyor? Farklar neden verilemiyor? Ocak ayı çıkmadan farklar hesaplara yatacaktı ya, Şubat geldi emekli beklemede memnuniyetsizlikten hapsolmuş durumda biline. Emekli 10 bin lira aylıkla geçinebilme yeteneğini gösteriyor da Temmuz'a kadar bu maaşla nasıl geçinecek? Cüzdanı kredi kartlarına teslim etmiş, bankalarla boğuşur olmuş. Hesap kitap yapmaktan, bizim emekli neredeyse matematik profesörü olurken Ankara ise emeklilere bilimsel toplantı vaat eder olmuş. Çok yaşayın emi...