CHP Antalya İl Kongresi’nde ipi Nail Kamacı ve ekibi göğüsledi.  Kazanan listedeki isimler, yönetime kimlerin girdiği, seçilen Büyük Kurultay delegeleri arka planda nasıl bir ittifakın yattığını gösteriyor. Kamacı da kongrede yaptığı konuşmada zaten bunu açık açık söyledi. Kepez’den Gökhan Ölmez, Önder Kurnaz ve Deniz Demiröz’e teşekkür eden Kamacı, “Bir gün bana telefon açtılar. ‘Sayın başkan’ dediler, ‘bizim bir önerimiz var’. ‘Buyurun’ dedim. ‘Senin il başkanı olmanı istiyoruz’ dediler. ‘Nasıl olacak bu iş?’ dedim. ‘Bakın, bana neden il başkanı oluyorum, onu söyleyin’ dedim. Bana, ‘Örgüt iradesini yansıtacak olan sensin’ dediler. Daha sonra da Muratpaşa ve Konyaaltı ilçe başkanlarıyla görüşerek, benim aday olmam konusunda mutabakata vardılar. Daha sonra belediye başkanlarıyla görüştüm” diye konuştu. Yani Nail Kamacı’nın arkasında önce Kepez örgütü var. Sonra Konyaaltı ve Muratpaşa dahil oluyor. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’le görüşülüyor, mutabakat sağlanıyor. Listeler de bu mutabakatla şekilleniyor.

Nail Kamacı listesinin rengi

Kepez İlçe Başkanı Gökhan Ölmez nerede? Büyük Kurultay delegesi… Önceki Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz nerede? Büyük Kurultay delegesi… Daha önce Kepez’e ilçe başkan adayı olan Deniz Demiröz nerede? Büyük Kurultay delegesi… Bir başka Büyük Kurultay delegesi Şükrü Ceylan da Önder Kurnaz’ın öz dayısı… Yani Nail Kamacı’ya, “Haydi başkan, yürüyelim” diyen ekip, şu an CHP siyasetinin vitrininde duruyor. Muratpaşa ve Konyaaltı’ndan da baba isimler var Büyük Kurultay listesinde. Örneğin Konyaaltı kadrosundan eski il başkanı Ahmet Kumbul var. Muratpaşa taraflarından da Murat Kaya, Zafer Menekşe, Mustafa Düzenli gibi isimler listede yer alıyor. Mevcut belediye başkanları ve ilçe başkanlarının Büyük Kurultay delegesi olarak yazılması adettendir. Liste o isimler üzerinden pek renk vermez. Listenin rengini görmek için komuta kademesinin dışına bakmak lazım.

CHP’nin çocukları iş başında

Arka plana ilişkin bu bilgileri aktardıktan sonra Nail Kamacı faktörüne biraz bakalım. Dünkü yazımda da bir miktar anlattım. 1992’de yeniden kurulan CHP’nin Antalya’daki ilk liderlerinden olan Kamacı, parti içinde bir fenomendir. CHP’de 1990 ve 2000’li yıllarda muktedir güç ‘Merkez İlçe’ yönetimiydi. Uzun yıllar il binasının birinci katında konumlanan, partiye giriş yollarını tutan Merkez İlçe, kimin üye olacağına, kimin olmayacağına bile karar veriyordu. CHP üyeliği Merkez İlçe’nin kontrolünden ve güvenilir iki ismin kefil olmasından sonra mümkündü. Deniz Baykal da Merkez İlçe’yi Nail Kamacı, il yönetimini de Tuncay Ercenk gibi isimlere teslim ederek kendince bir denge kuruyor, ekipleri birbirine kırdırarak iktidarını yürütüyordu. Merkez İlçe dağıldıktan sonra, orada yetişen bazı isimler il başkanı oldu, fakat Merkez İlçe kurumsal olarak il koltuğuna hiç oturmadı. Nail Kamacı’nın il başkanlığı işte bu anlama geliyor. Merkez İlçe artık il koltuğunda. 1992’de CHP’yi yeniden kuranlar çarıklarını giymiş gibi görünüyor. “Nail Abi” formülünün gerçek karşılığı budur. Millet İttifakı adıyla yürütülen politika, parti kimliği şaibeli, zayıf, eksik bir dolu isme yararken, örgütün kendi çocukları kıyıda köşede kaldı. “Yetiş Nail Abi” çağrısını, o çocukların çığlığı gibi okumak da mümkün. 

Siyaset meydanını kirleten talepler

Yerel seçimlere gidilirken ve sonrasında daha etkin, daha çalışkan, daha üretken bir CHP’yle karşılaşır mıyız? Karşılaşırız. Hele ki Nuri Cengiz’in il başkanlığından sonra, koltuğa kim oturursa nur yağacaktır. Nail Kamacı siyaseti iyi bilir, partisini hücrelerine kadar tanır, enformasyon kanalları her daim açıktır. Her şeyden önemlisi, konuşacak birkaç satır lafı vardır. Gündeme, genel siyasete ve yerel yönetimlere dair hem fikri, hem zikri olan siyasetçilerden biridir Nail Kamacı. CHP bir yandan emek ve demokrasi güçleriyle yeniden buluşup birlikte yürüyebilir, diğer yandan da siyasetçi profilini derleyip toparlar. Bu profilin özellikle toparlanmaya ihtiyacı var. Çünkü CHP, siyaset dışında her türlü dinamiğin, unsurun, niyetin, beklentinin fink attığı bir merkez haline gelmeye başladı bir süredir.