Eyvah eyvah. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5 refah payı verildi. Ve dahi en düşük emekli maaşı 10 bin TL oluverdi! Bu durumda emekliye enflasyon farkı da tam verilmemiş oldu, işçi emeklisi açlık sınırını bile aşamadı. Rakamlar ortada. Yıllık enflasyon yüzde 64 küsur, emeklinin artış oranı ise yüzde 42,6’ya yükseldi. Ehh Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belliydi zaten, hayal kırıklığına uğrayan emekli şaşkın. Ocak 2024'ü hiç unutmaz artık.

***

Milyonlarca emekli merakla beklediği haberi, televizyon kanallarının ana haber bültenlerinde yapılan açıklama ile aldı. SSK ve Bağ-Kur emeklisine verilen ek yüzde 5 zam haberini. İşçi emeklisinin aylık zam oranı yüzde 37 küsurdu ya, refah payı olarak yüzde 5 zam, yap parmak hesabı artış oranı oldu mu sana yüzde 42 nokta bilmem kaç. Aha da buyurun, aylık yine kadük kaldı. Ve dahi en düşük işçi emeklisi maaşı tam tamına 10 bin TL oldu. Diğer bir değişle SSK ve Bağ-Kur emeklisinin ek zammı. 5 puan ile sınırlı kaldı. Ve emekli maaşı beklentiyi karşılamadı. Gelen zam oranları beraberinde tepkileri de getirince, olanlar oldu çarşı pazar karıştı.

***

Yani emekliye bir ev kirası bile etmeyen aylık reva görüldü ya. SSK ve Bağ- Kur emeklisi açlık sınırını bile aşamadı ya. Ve eşitlik ilkesi yine unutuldu ya. Ama Ankara Temmuz'u işaret ediyor ve tüm emeklilerin maaş artış oranı Temmuz 2024'de eşit olacak diyor. Emekliye yine ya sabır çekmek kalıyor. Bu arada 'zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak’ sorusunun yanıtı da belli oldu. SSK emekli maaşlarını 17 Ocak (yatmış). Bağ-Kur emekli maaşlarının ise 25 Ocak'tan itibaren zamlı olarak hesaplara yatırılacağı duyuruldu. Mütekait arkadaşlar güle güle harcasın, 'sizde yiyip içelim bizde gülüp geçelim' misali! Peki, yapılan bu zamlar, yaraya merhem olur mu? Ihh, onlar ‘emekli maaşlarımızdaki haksızlığı giderin' diyor ve maaşlarının memur emeklisi ile eşit düzeyde olmasını veya asgari ücret tutarında olmasını istiyordu ama… Öyle ya, herkes kendi referansına göre konuşuyor.

***

Zira, sokak enflasyonunun ateşi çok yüksek. Çarşıda pazarda, markette kantarın topu iyiden iyiye kaçmış, mevsim sebze ve meyvelerinin üzerindeki etiketler bile tüketicinin alım gücünü fersah fersah aşmış. Tezgah tezgah dolaşsan bile ucuzunu bulmak mümkün değil. Alışveriş için pazara çıkan, sebze meyve tezgahlarına melül melül bakar olmuş. Elini uzatsa eli, cüzdana davransa cüzdan yanıyor. Eyvah ki ne eyvah.