Seni hepten unutmak istiyoruz. Tarifsiz acılarla dolu geçen bir yıl oldun. Hangisini sana hatırlatsak bilemiyoruz, bin bir türlü felaket yaşattın, doğal afetler, savaşlar, hain terör saldırıları ve vatan toprağına emanet ettiğimiz gencecik şehitlerimiz. Suçlusun 2023, Ulusça hafızamızda derin izler bıraktın. Da, koca bir yılı ucundan kıyısından yaşamaya çalıştık. Çok zorladın insanoğlunu, ülkemize de dünyaya da hayatı zehir ettin. Seni felaketler yılı olarak damgaladık ve öyle de veda ettik sana. Seni hatırlamak bile istemiyoruz 2023, elveda sana.

***

Başımıza gelmeyen kalmadı 2023' de. Daha yılın ikinci ayının ilk haftasıydı, ülkemiz son yüzyılın en büyük doğal afetini 7,7 ile yaşadı. Binlerce canın yitip gittiği depremin adı, Kahramanmaraş Depremi olarak kazındı yüreklere. Doğal afetler durmak, yorulmak bilmedi, kabus olup çöktü. Yağmur sel olup vurdu kadim coğrafyamızı, insanlar sellerde yok olup yitti. Ve her geçen gün felaketin boyutları büyüdü. 85 milyon acıların en tarifsizini yaşadı ve Türkiye zor bir sınavdan geçti. Korkular, kaygılar arttı ama yaşam, ucundan kıyısından da olsa devam etti.

***

2023 yılı dünyada da doğal afetlerin yanı sıra savaşlara da damgasını vurdu. Önce Rusya-Ukrayna savaşı dünyayı derinden sarstı. Ardından İsrail ve Hamas arasında başlayan şiddetli savaş, dünyaya korku salar oldu. Filistin’de sivil halka ve çocuklara çevrilen namlular, yıkılıp yok olmaya yüz tutan Gazze…

***

Bitti mi elbette hayır, dünyanın da tepesi attı bir kere. Ve de 2023'e damgasını vurduğu doğal afetlerden bir diğeri de kuraklık ve rekor düzeydeki kavurucu sıcaklar oldu. Beraberinde ülkemizde, dünya ülkelerinde yaşanan orman yangınları ölümlere neden olurken ormanlık alan kaybı ile bozulan ekolojik denge oldu. Dahası, kuraklıktan çatlayan topraklar, kuruyan göller, tarlada kuruyan üreticinin ürünü.

***

Felaket yılı olarak hafızalarımıza kazınan 2023'ün son günlerinde de Ulusça yüreklerimizi yakan haber Pençe-Kilit Harekatı bölgesinden geldi. Ve 12 vatan evladımızın hain terör örgütü tarafından şehit edildiği haberiyle ülke yasa boğuldu. Şehitlerimizi vatan toprağına emanet ederken yüreklerimiz bir kez daha yandı kavruldu. Seni felaketler yılı olarak hatırlayacağız 2023. Unutmak istiyoruz seni. Bir daha buralara uğrama!