Neden bu başlık derseniz izah edelim efendim. Bakalım ki, durum ahvali anlatıyor mu? Ülke ekonomisini yöneten Sayın Bakanımız, tek haneli enflasyon için randevuyu 2026'ya verdi. Ve dahi 'birinci önceliğimiz enflasyonu tek haneye düşürmek' dedi. ‘Kısmetse inşallah' diyelim. De, hatırladık enflasyonun tek haneye düşürülme yılı 2025 olarak işaret edilmişti ne oldu ki? Hesap kitap uymadı ihtimal. Zira enflasyon yerli yerinde duruyor…

***

Tek haneli enflasyon için ekonominin önceki patronu 2024 demişti. Tutmadı, şimdi 2026 denildi umuyoruz ve diliyoruz ki, 2027 yılı telaffuz edilmez. Zira gelecek uzun sürer beyler. Peki, sizce enflasyon ne zaman düşer, baksanıza milleti canından bezdiren yüksek enflasyon, kendi rekorunu kırmaya devam ediyor. Ankara ise 'enflasyonun belini kıracağız' diyor. Artık bilemiyoruz enflasyonun mu, milletin mi beli kırılır?

***

Öyle ya, çift haneye devam eden enflasyon, olmayan fiyat istikrarı ve toplumsal çöküş… Baksanıza, ülkemizde her Allah'ın günü her şeye zam geliyor. Gıda enflasyonu yüzde 100'lerin üzerine çıkmış, altın fiyatları ile kırmızı et, TBMM kürsülerine taşımış… Sabit gelirlisi, emeklisi, çalışanı yarışır hale gelen çalışmayanı ekmeği bile kredi kartı ile satın alır olmuş. Nakit para tarihe mi karışıyor dersiniz? Hani şimdilerde asgari ücret ve emeklilere yapılacak Ocak 2024 zammı gündemin sıcağı ya. Ama şunu da eklemek gerekir ki ücretlisi de, emeklisi de zamdan çok enflasyonun düşmesini istiyor. Haklı değiller mi sizce de nasıl olsa ücrete, maaşa yapılan zam yüksek enflasyon karşıda puff, eriyip gidiyor, elde kalan kocaman bir sıfır. Yani birinci öncelik, fiyat istikrarı. Malum ülkenin yüzde 50-55'i asgari ücretli. Eh bunun memuru, emeklisi, yetim ve dul maaşı ile geçineni de var. Yani tasarrufun tasarrufunu yapan kesim var.

***

Uzun lafın kısası bitmeyen, tükenip yok olmayan hayat pahalılığı. Millet şimdilerde 'vergi yılı' olan 2024'ün kabusunu yaşıyor. Enflasyon yükseldikçe elektriğe, doğal gaza, ilaca, gıdaya ve dahi kiralara gelecek olan zamlar yoldayken aylığa, ücrete yapılacak zamları ne hükmü kalır ki? İşte tek maaşla değirmeni döndürmeye çalışan, döndüremediği içinde ek iş yapan emekliler… Onlar emekli ama hala emekçi… Yılların emeği maalesef sefalet... İyi haftalarınız olsun.