CHP’de bir süredir Kumluca paradoksu yaşanıyor. Kökü ta derinlerden, çok eskilerden gelen bir problem bu… CHP İl Başkanı Nail Kamacı Kumlucalıdır. CHP’den aday gösterilmeyince Demokrat Parti’den aday olan, fakat itiraz edilince yerine Mesut Avcıoğlu’nu aday gösteren önceki dönem milletvekili Aydın Özer de Kumlucalı. Bir zamanlar Kumluca’da Mavikent Belediyesi vardı ve orada CHP’nin borusu öterdi. Nail Kamacı ve geçen dönem Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu Mavikent kadrosu. CHP’nin Kumluca’daki diğer dinamiğini de Aydın Özer temsil ediyor. Köleoğlu’nun tekrar aday gösterilirse seçilemeyeceğini söyleyen Aydın Özer bayrak açarak kendi aday adaylığını ilan etti. Aday gösterilmeyince de Demokrat Parti’den aday oldu. CHP itiraz etti, adaylık düştü. Bunun üzerine de Avcıoğlu sahneye çıktı. Belediyeyi de Avcıoğlu kazandı. Aslında CHP’nin Demokrat Parti amblemi altında yarışan diğer ekibi kazandı. Koltuk yabana gitmedi yani.

FOTOĞRAFI OLANLAR DİSİPLİNE

Şimdi bu sürecin hesabı görülüyor. Söylendiğine göre Genel Merkez, yerel seçimlerde başka partilere çalışan CHP’lilerin tespit edilmesini ve disipline sevkini istemiş. Antalya’daki hassas bölge, yaralı omuz Kumluca. Bir yanda mevcut İl Başkanı Nail Kamacı, diğer köşede ise eski milletvekili Aydın Özer. Düello sert olur tabii. Kumluca’da Aydın Özer ve Mesut Avcıoğlu’na destek veren, mitinglere katılan, çalışma yürüten CHP’liler disipline sevk edilmiş. Disipline sevk edilenlerden biri de söylendiğine göre Hüsnü Şahin. CHP’nin marka ismi… Antalya solunun Hüsnü Baba’sı… “Birkaç defa Kumluca’ya gittim” diyor Hüsnü Şahin, “Herhalde fotoğraflardan tespit edip disipline sevk etmişler’. Kumluca’da 40’a yakın CHP’linin disipline sevk edildiği doğru. Kimisi otobüs kullanmış, kimisi Avcıoğlu’yla seçmen gezisi yapmış, bayrak asmış falan filan… Fotoğraf vermişler yani…

İLÇE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Peki Hüsnü Şahin gerçekten disipline sevk edilmiş mi? Partiden atılacak mı? Kumluca krizi yiye yiye Hüsnü Şahin’in başını mı yiyecek? Mevzu derin. Fakat gelişmeler kulislerde konuşulduğu gibi değil. Hüsnü Şahin CHP’nin Muratpaşa üyesi. CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Can Okan Kıran, “Biz Hüsnü Şahin’i disipline sevk etmedik” diyor. Prosedür gereği Muratpaşa ilçe yönetimi tarafından sevk edilmesi lazım, ama böyle bir şey olmamış. Hatta Muratpaşa’da, seçimlerde başka partilere çalıştığı iddiasıyla disipline sevk edilen kimse yok. Fakat Kumluca’daki disipline sevkleri doğruluyor Kıran. Kumluca’da disipline sevk edilenlerin hepsi CHP Kumluca üyesi. Öyle görünüyor ki Hüsnü Şahin’in endişe etmesine gerek yok. Disipline sevk edilmemiş.

KARANLIK TAYFA İŞ BAŞINDA

Malum tayfa son günlerde işi gücü bıraktı, başta köpekler olmak üzere, hayvanlara sardı. “Sokak köpekleri toplatılsın” diye çığırtkanlık yapıyorlar her mecrada. Sosyal medyada örgütleniyorlar, hacılardan, hocalardan fetvalar alıp siyasetçilere ayar veriyorlar. Bazı medya kuruluşları da emirlerine amade zaten… Mevzu sokak köpeklerini de geçti, evde beslenen hayvanların, can dostlarımızın ölümcül hastalıklar bulaştırdığını iddia edip itlaf edilmelerini istiyorlar. Son günlerde Antalya’dan da görüntüler yayınlamaya başladılar. Hatta başıboş köpeklerin turizme zarar verdiğinden filan dem vuruyorlar. Hayvan derneklerini, hayvan severleri hedef göstermeye, hain ilan etmeye kadar vardırdılar işi. Güya ‘mama lobisi’ diye bir lobi varmış ve kedi-köpek besleyenler bu lobinin malzemesi olmuş. Bunlar sadece insana değil, bilime, eğitime, doğaya, hukuka, demokrasiye değil, kedilere, köpeklere bile düşman.

KEPEZ 'GÜL' KOKLUYOR 

CHP’den belediye başkanı seçilen Mesut Kocagöz cezaevinde olmasına rağmen Kepez Belediyesi’nde atamalar yapıyor. Ataması yapılan isimlerden biri de CHP’nin gençlik kolları eski il başkanlarından Musa Gül. Eski başkan Gül, Fen İşleri Müdürü olarak atandı.

AKP'DE 'ÇETİN MESELE

Bütün ülkede olduğu gibi Antalya’da da büyük bir hezimet yaşayan AKP’de beklenen yüzleşme bir türlü yaşanmıyor. AKP kaynaklarından edilen bilgiye göre, bütün ilçe başkanlarının gözü İl Başkanı Ali Çetin’de. Antalya’daki 19 ilçe belediyesinden sadece ikisini kazanan, Kepez gibi bir kaleyi kaybeden, Büyükşehir’de nal toplayan AKP teşkilatlarının bir numaralı ismi Ali Çetin’in hiçbir şey olmamış gibi hareket ettiğini söyleyen partililer, yönetimde tıkanma yaşandığını dile getiriyor. Eğer Ali Çetin istifa ederse bütün ilçe başkanlarının onu izleyeceğini belirten AKP kaynakları, böylece il ve ilçe teşkilatlarında bir yenilenme sürecinin başlayacağını aktarıyor.