Bayram gelmeden emeklilerin bayram ikramiyesinin artış sinyali geldi. Bayram ikramiyeleri artıyormuş. 2 bin lira olan emeklinin bayram ikramiyesi, 3 bin lira olarak dillendiriliyor ve de yüzde yüz zam ihtimallerinden söz ediliyor şimdilik. Malum seçim takvimi başladı. Emekli şu günlerde hem zamlı bayram ikramiyesinin ne kadar olacağı konusunda tahminler yürütüyor, hem de yaraya merhem olsun diye en az 5 bin, toplamda 10 bin lira talep ediyor. Ne diyelim isteyenin bir yüzü!

***

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bayram ikramiyelerinin arttırılması için çalışmalara başlamış bile. Demek ki, Bakanlık, emekli ikramiyeleri konusunda adım atmaya hazır ne güzel. Geçtiğimiz yıl Ramazan ve Kurban Bayramında 2'şer bin liradan toplamda 4 bin lira ikramiye alan emekliler zam haberiyle aldı eline kâğıdı kalemi hesap yapmaya başladı. Peki, zamlı bayram ikramiyesi ne kadar olur ve ne zaman belli olur? Hani emeklinin merakı giderilsin diye soruyoruz. Yanlış anlaşılmasın!

***

Sonunda sosyal medya fenomeni olan emekli, bayram ikramiyesinin zammının yüzde kaç olacağına yönelik araştırmalara başlamış. Zam tutarı yüzde 20-25 olursa ne olur, yüzde 30-40 falan gidiyor son nokta yüzde 100 olursa ne olur, iki bayram ikramiyesi toplamda 8 bin lira olur. Ama emekli bu rakama 'uhh' diyor. Hayat pahalılığı malum emeklisi, çalışanı, çalışmayanı millet keçileri kaçırmak üzere de. Alım gücü azalmış, TL'nin en büyük para birimi 200 lira, küçüldükçe küçülmüş, bırakın bir kiloyu yarım kilo kıyma bile alamaz olmuş. Oysa çok değil, bir ya da bir buçuk yıl önce bu parayla pazar harcı görülebiliyordu. Acaba diyorum yeni banknot çıkarılır mı?

***

Görünen bu. Amma velakin ilaca, akaryakıta, temel gıda ürünlerine gelen zamları kimse sahiplenmiyor. İyi de sahipsiz kalan bu zamları kim yapıyor? Hani kabahat kürk olmuş da, kimse üzerine almamış misali. Enflasyonu düşünmek için tüketimi sınırlamaya çalışan ekonomi yönetimi, kredi kartına kısılama getiriyor. Pekâlâ, nakit alış verişte giderek zorlanan vatandaş, kredi kartsız yaşayabilir mi? Öyle ya, kimse keyfine kredi kartı kullanmıyor. Dar ve sabit gelirli için kredi kartı lüks değil, bu ekonomik koşullarda elzem olmuş. Zorunlu olmasa kredi kartı kullanıp da, kendine ait olmayan parayı harcayıp, borç sarmalına kim girmek ister Allah aşkına? Hayırlı haftalar…