Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, daha koltuğuna bile doğru dürüst oturamadan cezaevine gönderildi. Gerekçe Tünektepe’deki teleferik kazası… Kocagöz o teleferiği işleten belediye şirketi Anet’in eski genel müdürüydü. ‘Eski’ diyoruz, çünkü görevinden 28 Kasım 2023’te, belediye başkanı adayı olmak için istifa etti. Kaza 12 Nisan 2024’te meydana geldi. Yani istifasından 4 buçuk ay sonra. En baştan beri söylüyoruz: Bu kaza sonuna kadar, en ufak ayrıntısına kadar araştırılsın, ihmali olan, sorumluluğu olan herkese hesap sorulsun. Fakat Mesut Kocagöz’ün tutuklanmasında bir siyasi intikam şüphesi var. Kamuoyu böyle düşünüyor. Kocagöz’e oy veren seçmen ayakta. AKP’nin kalesi olarak görülen Kepez’in kaybedilmesinin iktidar partisine fena dokunduğu ve bu elim kazayı fırsat bilerek CHP’li Kocagöz’ü içeri gönderdikleri, böylece seçmeni cezalandırdıkları düşüncesi yaygın. Sokak böyle düşünüyor. İnsanlar Kocagöz için bir araya gelip adeta koca bir yürek oldu.

İntikam gibi tutuklama kararı
Kocagöz’ün avukatları tutuklama kararının hukuki olmadığına dair ayrıntılı bir açıklama yaptı. Hem karar hukuki değil, hem de bilirkişi kararı gelmesine ve Kocagöz lehine olmasına rağmen tutukluluk halen sürüyor. Avukatları bu sabah yeniden itiraz edecek. Antalya halkı, Kepez seçmeni bu itirazın sonucunu bekliyor. Avukatların yaptığı basın açıklamasından bazı bölümleri aktarayım: “Mesut Kocagöz’ün tutuklanmasına dair kararın ‘bir şekilde tutuklansın da nasıl tutuklanırsa tutuklansın’ düşüncesiyle tesis edildiği kuşkusu ciddi surette uyanmaktadır. Hukukun normal işleyişine aykırı izahtan yoksun bir hızla deliller toplanmadan verilen bu karar sonrası iki yeni delil ortaya çıkmıştır. Bunlardan birincisi, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’nün kamera tespit tutanakları ile sabit olduğu ve basına yansıyan görüntülerden de anlaşılacağı üzere; ne yazık ki yolcuların uyarılarına rağmen teleferiğin durdurulmaması, durdurulduğunda uyarıların nedenlerinin tespit edilmemesi, gerekli prosedürün ve talimatların uygulanmadan teleferiğin tekrar çalıştırılması kazanın meydana gelmesindeki en büyük etkendir”.

Bilirkişi raporu dosyaya girdi
Gelelim ikinci duruma… Bilirkişi raporu Cuma günü mesai saatinden sonra dosyaya girdi. Rapor Kocagöz’ün lehine. Savcının da bu durumda resen harekete geçmesi gerekiyor. Geçmedi. Şöyle yazıyor bilirkişi raporunda: “Olayın meydana geldiği gün boyunca teleferik otomasyon sisteminde çok sayıda düşük tork hatası oluşmasına rağmen hata kodunun nedenlerine dair inceleme yapılıp, gerekli önlemler alınmadan sistemin çalıştırılmaya devam ettirildiği anlaşılmaktadır. Yolcuların uyarısıyla sistemin durdurulmasının akabinde gerekli kontroller yapılmadan sistemin tekrar çalıştırılması sonucu olay meydana gelmiş ve hemen sonrasında teleferik kontrol/kumanda sistemi elektriksel olarak tüm sistemi durdurmuştur”. Bu zaten basına da yansımış, kamera görüntüleri yayınlanmıştı. Başka ne deniyor raporda? Kocagöz’ün 28 Kasım 2023 tarihinde Anet genel müdürlüğünden istifa ettiği vurgulanıyor. Yani kazanın olduğu tarihte genel müdür ve işveren sıfatı olmadığı dile getirilip mikrofon savcıya uzatılıyor.

Avukatlar bugün itiraz edecek
Bilirkişi raporunun ardından top yine yargıda… Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün avukatlarının yaptığı açıklamada durum şöyle özetleniyor: “Müvekkil 20 gündür tutuklu olup, ailesinden ve hizmet bekleyen Kepez halkından uzak tutulmaktadır. Başsavcılık makamından beklentimiz, sadece 12 saatte hazırlanan raporla tutuklanan müvekkilin, 20 günde 5 keşif yapılarak hazırlanan ve elim kazanın müvekkille bağı olmadığını teyit eden bilirkişi raporuyla birlikte artık re’sen harekete geçerek hukuka aykırı tutukluluk sürecinin sonlandırmasıdır. Aksi halde, maddi ve hukuki nedenlerle dosya kapsamındaki kanıtlara ve konuyla ilgili Türk Ticaret Yasası amir hükümlerine göre, soruşturma konusu olayda hiçbir sorumluluğu bulunmayan tutuklu müvekkilin yeni oluşan delil sebebiyle salıverilme talebini Pazartesi 08.30’da dosyaya sunacak olduğumuzu kamuoyuna bildiririz”.