Köpeklerin de rüya görmesi beni Milo hakkında en çok etkileyen olaylardan sadece biriydi. Rüyaların bizleri farklı evrenlere götürdüğü o sihirli uykularımız, Milo’yu da etkisi altına alıyordu.

Rüyalar, kendi içinde birçok bölüme ayrılan ve benim için gerçekten sihirli olduğunu düşündüğüm bir evrene kapılarını açıyor.

Daha çok bilinçaltı rüyaları gördüğümüz bu evrende, Milo’nun da rüya görmesi beni aynı zamanda meraklandırıyordu. Kendini huzurlu hissettiği, herkesin bir arada oturup sohbet ettiği zamanlarda koltuğuna çıkıp kıvrılıp uyuyan Milo’m bazı zamanlarda rüya görür ve uykusunda ya bir yerlere koşar ya havlar ya ağlar ya da kuyruğunu sallardı.

İçinde bulunduğu rüyalar evreninde ne ile karşı karşıya olduğunu hiç bilmesem de tepkilerinden bir sonuç çıkartarak Milo’yu analiz etmeyi çok seviyordum. Kuyruğunu salladığında mutlu olduğunu düşünür onu gülümseyerek izlerdim. Ağladığında ise “Acaba neye üzüldü?” diye düşünür sakince yanına gider kafasını okşayıp onu sakinleştirirdim. Havladığında neye sinirlendiğini merak eder, koştuğunda “Şu anda nerede?” diye düşünmekten kendimi alıkoyamazdım.

Nadir de olsa, gördüğüm rüyalardan çok etkilendiğim zamanlarda kendimi toparlamam biraz zaman alırdı. Milo ise uykusundan uyanır uyanmaz normal hayatına dönebiliyordu.

Onun rüyalar evreni belki de bizden daha sihirli diye düşünürdüm. O evrende olanı orada bırakıp kendi evrenine çabucak dönebilmek… Bu bazı zamanlar büyük bir lütuf olabiliyordu.

Milo ve rüyalar evreni analizim devam ederken aklıma birden başka bir perspektif gelmişti. Kulağa biraz saçma gelmekle birlikte olabileceğine ihtimal verdiğim ve umut ettiğim bir bakış açısı…

Rüyalarımızda çoğunlukla olmasını umut ettiğimiz olaylar, eskiden her gün beraber olduğumuz insanlar ya da unutamadığımız hatıralar yer alıyor. Peki bu hatıralar ya başka bir evrende yaşamaya devam ediyorsa ve rüyalarımız bizleri o evrene çıkartıyorsa?

Bu düşüncemin biraz mantık dışı olabileceğinin farkındayım… Ama bu ihtimale tutunmak için haklı bir nedenim var: Milo.

Ben bu evrene henüz varabilmiş olmamakla birlikte zamanı geldiğinde o sihirli kapının bana açılacağına inanıyorum. Milo ile geçirdiğim o çok sevdiğim anılarla dolu rüyalar evrenine girdiğimde bu şansı yakalayabildiğim için kendimi şanslı hissedeceğim. Yanımda kıvrılıp uyurken gördüğü rüyaların birinde belki de benimle buluşmuş olan Milo’m ile yeniden bir araya geleceğim ve işte o zaman rüyalar evreni bana o büyülü kapılarını tamamen açmış olacak.

Başka bir evrende seninle buluşmak üzere bir tanecik oğlum…