Kendimizi en gelişmiş canlı ilan ederken bunları biliyor muyduk acaba? Yarasalar sesle yön bulma (Ekolokasyon) özelliğine sahip canlılar. Nasıl oluyor derseniz, karanlıkta uçarken ve avlarını bulmak ve engellerden kaçınmak için yüksek frekanslı ses dalgaları yayarlar ve bu ses dalgalarının nesnelere çarpıp geri dönmesiyle konumlarını belirlerler. Bu onların hayatlarını sürdürmesi için çarpıcı bir özellik. Bilim insanları bu özellikten yararlanarak radarı bulmuşlar.

İkinci bir özellikleri bizi çok ilgilendiriyor. Bana çok ciddi gözlemler yaptıran bir özellik yarasalar, doğal sivrisinek avcıları. Akşam olunca yuvalarından çıkıp gece boyunca yüzlerce sivrisinek yiyebiliyorlar. Son dönemde tarımda da sıkça yarasalardan faydalanılmaya başlandı. Tarıma zarar veren böceklerle mücadelede de yarasalar kullanılıyor.

Sivrisinek korkulu rüyam. Acayip psikoloji bozan zararlı bir canlı. Hele ki alerjik bir teniniz varsa en büyük kabusunuz oluyor.

Evimin önündeki parkta çok sevdiğim, önüne geçilmezse bütün şehri yutabilecek kadar hızlı büyüyen bir ağaç var. Bir gün karanlıkta bir şeyler izlerken salonun camından çok hızlı bir şeyler geçmeye başladı. Korku filmi sahnesi gibiydi, gölgeleri duvara vuruyordu. Balkona çıkıp gözlemlediğimde yarasa olduklarını anladım. Bir dönem akşamları uzun uzun onları izledim.

Muhabbetler arasında insanlar sivrisineklerden bahsederken ve yakınırken bizde böyle bir sorun yoktu. Çünkü bizim avcılar gece boyu sivrisineklerin kökünü kurutuyordu.

Biyolojik çeşitliliğin dengede kalması ve korunması gerekiyor. Rakamlar azaldığında tür tehlikeye düşerken, arttığında da sorunlar başlıyor. Mesela yarasa popülasyonunun da arttığı bölgelerde yarasa dışkısı da insanları bezdirebiliyor. Hatta apartmanlar üzerinde sanatsal çalışmalar yaptıkları da gündem olmuştu. Bu boyutta popülasyonları da dengede tutmak önemli.

Bu yüzden yarasaların sivrisineklerle mücadelede kullanılması, doğal ve sürdürülebilir bir yöntem. Bununla birlikte, yarasaların korunması ve yaşam alanlarının desteklenmesi için gerekli önlemlerin alınması şart.

Çünkü sivrisinek sorununu yarasalar doğal yoldan çözüyor