E v sahiplerinin yeni uyanıklığına bakar mısınız? Onlar, çalışanı asgari ücretine yapılacak Ocak zammı ile memurun emeklinin artacak aylıklarına gözünü dikmiş durumda. Şubat ayından itibaren ev kiralarına zam yapmayı bekliyormuş. Asgari ücrete yapılacak zam, bayağı iştah kabartmış, kimi mülk sahiplerinin ağzının suyu akar olmuş. İyi de arkadaş, kiraya ara zam yapmak yasal mı? Yasa ne diyor ‘kira artışları yüzde 25 diyor. Amma velakin yasal artış ev sahiplerini durdurmuyor. Ev sahipleri şimdilerde ‘kira atışı, artı ara zam’ hesabını yapar olmuş. El insaf.

***

Ev sahipleri de, ayarları tümden bozmuş. Ne yasal artış olan yüzde 25 kuralına uyuyor ne de ‘vicdan’ meselesine. Kiracıdan ek zam istiyor veya ara zam adı her ne ise. De, ‘toplum olarak kurallara uymayı pek sevmiyoruz’ değil mi? Yasa istediği kadar ‘konut kiralarında en yüksek artış yüzde 25’ desin. Uyan kim; ev sahibi kendi bildiğini okuyor. Tabii bu arada artan kira fiyatları nedeniyle başlayan kiracı ev sahibi kavgaları da bitmiyor.

***

Toplumsal kaos haline gelen soruna Ankara bile çare olamadı ya. Yüzde 25 yasal artış dedi olmadı, fahiş kiraya 3 yıl hapis cezası dedi olmadı, arabulucu dedi o da olmadı olamadı. Ve son çare olarak da, kira kaosuna vicdan’ kriteri getirildi, tutarsa. Yasaların bile çözüm getiremediği keyfiyete, ev sahibi vicdanımın sesini duyar, dinler mi bilinmez. Zira mülk sahipleri şimdiden asgari ücretli, memur ve emeklinin Ocak ayında artacak maaşına gözünü dikmiş Şubat ayında kiraya ne kadar zam yaparımın hesabını yapmaya başlamış bile.

***

Sonuç olarak, kiracı ev sahibi derdine bi türlü çare bulunamadı vesselam. Ne yasa çözüm getirebildi, ne arabulucu tarafları arasına girebildi. Vicdanlı olanları bir kenara ayıralım, beri tarafta fahiş rakamlar telaffuz eden ev sahipleri akıllara ziyan. Son zamanları dudak uçuklatan en yüksek kira artışları ile karşı karşıya kalındı. Barınmak, bireylerin Anayasal hakkı değil mi? İyi de bu yasal hak nasıl çözümlenecek, fahiş kira artışları karşısında ne gibi çözümler üretilecek? Elbette genel anlamda bu artışların arka planında birçok farklı sebep söz konusu olabilir. De, uyanık ev sahipleri de konunun diğer boyutunu oluşturmuyor değil. İyi haftalar diliyorum şimdilik.