Dedik ve cümlenin devamını ‘asgari ücretlinin hayali de hayal oldu, asgari ücretliye ara zam yok' diye getirdik. Ankara, asgari ücrete ara zam yapılması konusundaki son açıklamasında 'yapılmayacak' diyerek kapıyı sert kapattı. İşçiye zam yok, o zaman soru şu, ücretli zamsız nasıl yaşayacak? Peki, gerekçe neymiş? Gerekçe enflasyon hazretleriymiş. Eh Ali vermeyince Veli de alamıyor.

***

Yazık oldu ücretliye, onca beklenti, onca hayal Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın asgari ücrete herhangi bir artışı olmayacağını açıklamasıyla yok olup gitti. Haziran ayının son günlerinde araştırması, soruşturması artmış asgari ücret ile ilgili pek çok soru ve iddia gündemin tam da göbeğine oturmuştu. Ve de ‘asgari ücrete 2024 Temmuz zammı var mı’ tartışılıyordu. Bugün Temmuz ayının ilk günü ve asgari ücrette artış olmayacağını Ankara kesin olarak açıkladı. Temmuz ayında da asgari ücretle ilgili bir sürecin olmayacağı duyuruldu. Yani ücretli, 6-7 ay daha 17 bin 2 lira aylıkla yaşam savaşı vermeye devam edecek öyle mi?

***

Bundan sonraki mücadele ise enflasyonu düşürmekmiş. Birkaç gün sonra TÜİK konuşur ve Haziran ayı enflasyonu açıklanır. Bekleyeceğiz, nasıl olsa hep beklemiyor muyuz? Sosyal devlet anlayışı ile yüksek enflasyonun çalışanlar üzerindeki yansımasını engellemek adına asgari ücrete yapılması beklenen zam, vatandaşın tartışılmaz gündem maddesiydi ama hayaller de iflas etti...

***

Temmuz pek hayırlı gelmedi. Temmuz ile birlikte kiracılar da yeni kira şartları ile yüzleşecek. Yüzde 25 uygulaması bugün itibariyle sona erecekmiş ya söylenen bu. Emlak sektörünün duyurduğuna göre, ‘bir yıllık kira peşin' dönemi başlamış bile. Ev sahibi kira kontratı yaparken evi boşaltma beyannamesi de istiyormuş kiralayandan. Ev sahibi kendini garantiye alıyor da kiracı kendini nasıl garantiye alacak?

***

Hayırsız Temmuz dedik ya, elektriğe yüzde 38 zam gelmiş. Yeni tarife 1 Temmuz yani bugünden itibaren geçerli olacakmış. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK, enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle mesken abone grubu için satış fiyatlarına yüzde 38 zam yapılacağını açıklamıştı, aha da yaptı. Elinize sağlık!

***

Ve de milyonlarca emekli, Temmuz zammından da umutsuz. Neden diye sorun, 3 milyonu aşkın emekli zam almayabilirmiş, hani şu kök aylık muhabbeti var ya işte o nedenle. Bu da son cümle olsun, emekliye refah payı da verilmeyecekmiş. Yani emeklinin refah payı umutları da suya düştü. Hani bir benzetme vardır ya, ‘Şahtık şahbaz olduk’. Hayırlı haftalarımız olsun.